Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световете на живописеца Васил Стоев и скулптора Веселин Ламбрев

Живопис и скулптура – две изложби, обединени под общото заглавие „Светове”, представя столичната галерия "Контраст". До 26 март ценителите на изкуството могат да се докоснат до различните естетически светове и чувствителност на двама от най-значимите съвременни пловдивски творци – живописеца Васил Стоев и скулптора Веселин Ламбрев.

За живописните мистификации на заобикалящия ни свят в платната на Васил Стоев и за философските интерпретации на връзката между природа и цивилизация в пластиките на Веселин Ламбрев, както и за идеята да бъдат представени едновременно двама толкова различни като светоусещане, извървян житейски път и художествена реализация творци, Красимира Шопова разговаря с Аксиния Джурова – куратор на двете експозиции в „Светове”.

Галерия „Контраст“ представя двама пловдивчани – майстора на „живописното мистифициране“ Васил Стоев и скулптора Веселин Ламбрев. Различни като чувствителност, извървян житейски път, творческа реализация и най-вече собствен свят, рискът да се покажат заедно не е случаен. Трансхуманизмът с неговата бездуховност, неподозираният доскоро релативизъм, скептицизъм и нихилизъм са изключително предизвикателство към всички, особено към хората на изкуството и по-точно тези, които продължават да се вълнуват от загубата на традиционните ценности. Има опасност дори тези, които говорят за духовност, да се превърнат в новите дисиденти. За двамата пловдивчани творческият акт все още е възприеман като генератор на духовни послания.

Васил Стоев, оформил се под влиянието на пловдивската бохема, успя бързо да изгради своя неповторим, рафиниран стил, характерен с приказно-метафоричните си сюжети, далеч от обективната реалност, пренасящ ни от драматичното ни време в един изпълнен с цвят и надежда свят. И това се усеща, освен в деликатните като настроение пейзажи, но и в двата основни цикъла, показани в изложбата „Сънят на Франсиско Гоя“ и „Коридори на съдбата“. Неговият терен за творческа свобода е този на богатата му фантазия, природна интелигентност и фина чувствителност. Символико-образната интерпретация на цвета в картините му е постигната чрез редуване на матово приглушени повърхности, създаващи усещане за пустота, на фона на които моделира фигуративни акценти с очертаването на контурите и загатната на места сянка. Така Васил Стоев още веднъж ни се представя като майстор на контраста между живописната мазга и монохромните повърхности на фона, похват отдавна оценен извън пределите на страната ни и в последните десетилетия, и у нас.

Пластиките на Веселин Ламбрев покриват широк хронологичен диапазон – от 90-те години на ХХ век насам. Тази своеобразна ретроспекция дава възможност да се проследи пътя, който изминава скулпторът от Художествената академия и неговия учител, един от най-добрите български скулптори Димитър Бойков-Хесапа, през ателието на Вежди Рашидов до изработването на свой собствен стил. Така Веселин Ламбрев ни предлага пластики, осъществени в различни стилистични похвати и решения – от бягството от натурата, разчленяването на формата и нейната деформация до затварянето ѝ в собствения обем. Тематичният диапазон варира от християнския цикъл („Храм I и II“, „Божията частица“, „Ореол“) до екстаза на „Нестинарка“ и „Метаморфози“ на времето. На места скулпторът използва съзнателно и пародийния похват, без да излиза от фигуративността.

И двете изложби в Галерия „Контраст“ на двама творци с различни светове са в посока на съхранението на изконната роля на изкуството да възвисява, нещо толкова нужно на всички ни днес.

Аксиния Джурова

Снимки – Галерия „Контраст“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Китана Гигова (вляво) и Теодора Церовска

Лесно ли се илюстрира романът "Под игото"?

На 8 юли 2024 г. в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, която се излъчва по програма "Христо Ботев", тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Тя е насочена към българчетата, които живеят извън пределите на България. За предизвикателството да илюстрираш най-популярното..

публикувано на 08.07.24 в 16:57
 Михаил Михайлов - Шольо

Антон Митов представя: Музикантът и диригент Михаил Михайлов - Шольо

Михаил Михайлов е на 83 години – роден е и живее в Стара Загора. Той е от доайените на златните времена на българската естрада – един от основателите на група "Траяна", издава плочи с "Импулс" като част от конкурса "Тракийска лира", работил с Лили Иванова и Йорданка Христова, участвал в безброй концерти в страната ни и извън нея. Спомени от "онова..

публикувано на 08.07.24 в 16:40

"Малки грехове" – фаталният копнеж по изгубения рай

Стремежът към божественост и безсмъртие често е път към разруха за човека от всяка епоха. " Малки грехове" е вторият роман на писателката Паулина Георгиева  след "Симулацията" (2022). Редактор на книгата е литературният публицист Силвия Недкова. В "Артефир" Георгиева споделя, че това е книга за изконния копнеж по рая. Действието неслучайно се развива..

публикувано на 08.07.24 в 15:06
Марио Гергинов

Изкуството в българското училище – мисия възможна

На училището с любов – там, където учителите и учениците са заедно. За досега до творчество в българското образование като мисия възможна в "Terra Култура" разговаряме с Марио Гергинов , зам.-директорът на 140 СУ "Иван Богоров" в София. Ваканцията е предимно за учениците. За училищното ръководство юли месец е време на усилена подготовка за..

публикувано на 08.07.24 в 13:36

Клара Арнаудова: За таланта като живот

Едно талантливо поколение, което преживя Халеевата комета, Чернобил, падането на Берлинската стена и Перестройката, 35 години след завършването на сливенското Средно специално художествено училище по приложни изкуства випуск 1989 на НХГ "Димитър Добрович" представя изложба. Експозицията е своеобразно продължение на срещата между съученици и..

публикувано на 08.07.24 в 12:45