Ден след Неделя Сиропустна, когато си искаме прошка, темата за прошката и нейното значение за изкуството и човека коментира в "Нашият ден" художникът Андрей Янев.
“Прошката е светлината, която може да промени нас и цялото ни съществуване. Когато простиш или ти простят, един камък пада отнякъде, който ти е тежал, и една светлина те обвива. Това е един катарзис, в който човек изпада, но трябва да го стори. В това е величието на Християнството.
Хората, които се вълнуват от това, носят онази частица на творчеството и Божия дух го въплъщават в произведения – книги, картини и всичко друго, което ги вълнува. Този постоянен кръговрат в нашите отношения е изключително важен и това, което се случва.
Когато човек има силна вяра, страхът го няма. Вярва в това, че човек трябва да свърши на тази земя това, за което е дошъл.
Следващата ми изложба ще бъде съвсем скоро, март месец. “Атон в рисунки и фотографии” съвместно с проф. М. Дачев в галерия “Средец”. Откриването е на 23 март от 18.00 часа.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Андрей Янев е роден през 1965 г. в Бургас. Завършва НХА – специалност стенопис. Специализира художествен емайл в Санкт Петербург, Русия.
За периода 1982–2017 прави над 60 самостоятелни изложби в страната и в чужбина: София, Варна, Стара Загора, Балчик, Пловдив, Бургас, Словения, Гърция, Англия, Белгия, Корея, Полша, САЩ, Унгария, Италия, Хърватска, Турция, Австрия и др. Участва в национални и международни пленери. През 2004 г. в световното списание ”INTERNATIONAL ARTIST” представя България като автор от Балканите.
Съорганизатор е на фестивала “Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета” и е съавтор, съорганизатор в национални и международни проекти за работа с деца съвместно с “Академия за детско творчество – ДАЯ”. Носител е на множество престижни награди от национални и международни конкурси.
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..
"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната версия и режисурата са на Йордан Славейков, който пренася на сцената едноименния си роман. "Аз съм човек на театъра, след това започнах да пиша, и не ми беше много трудно от епоса, от разказа,..
"Поколение в кадър" е фотографска изложба, в която в 45 снимки 15 млади творци разказват за битките, които младото поколение води или припознава като свои каузи. Авторите са от курса "Фотографията като изкуство и бизнес" на Мариян Томов. Сред темите, които засяга проектът, са разрухата на басейна на ЦСКА в София, сгради на Александровска..
В книгата си "Това, което видях от Балканската война" Симеон Радев описва как стои с войниците на Босфора и те го питат какво е това отсреща. Азия, им отговаря той. А ние тук какво сме, го попитали. Ние сме Европа, им казал той. И те били много учудени, защото Европа им се струвала безкрайно чужда и далечна. Цитирам по памет тази случка отпреди..
Днес (16 април) се открива изложбата на Зои Север "Израел от сапфир и злато: Приказка за два града", която предлага на зрителите визуално пътешествие през Тел Авив и Йерусалим. Експозицията, организирана по повод честванията на 35-годишнина от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Израел, може да бъде видяна до..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по..
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg