Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво (не) се случва в Бердянск, Украйна

Бежанци от Украйна във Варна
Снимка: Румен Сарандев

Въпреки затруднената комуникация и опитите за ограничаване или фалшифициране на информацията, всички ние виждаме пораженията от войната и трагедията на населението в атакуваните украински селища, включително и на много бесарабски и таврийски българи, компактно живеещи в тях. Освен че са пряка заплаха за живота и здравето им, причиняват материални загуби и провалят житейски планове, военните действия са пагубни и за една крехка и изтъкана с много любов и усилия връзка с езика и културата на прародината България. В условията на война образованието, културата, изкуството неизбежно остават на заден план. Български неделни училища, клубове и състави не функционират, част от командированите преподаватели се прибраха в България, други остават там с минимални шансове да се придвижат между блокадите и разрушенията.

Валентин Василев е хореограф, преподавател по български народни танци в Бердянския държавен педагогически университет и в Българското неделно училище „Васил Левски“ в Бердянск. Успява да се евакуира преди мостовете и пътищата да бъдат разрушени. С някои от колегите си няма връзка. Говори с много любов за българите в Украйна, за прекрасния им старинен говор, за топлотата, с която са го приели, и за успехите на групите по български народни танци, които води. Самият той пък е усвоил професионално украинския танц гопак.

В момента обаче денят му е запълнен не от танци и преподаване. Във Варна, където живее, Валентин посреща бежанци от Украйна и им помага за настаняване, достъп до грижа и адаптиране. Хората се нуждаят първо от човешка топлина и подкрепа, казва той, така се отплаща за любовта, която е получил в Украйна. Чуйте разказа му в рубриката „Всичко за образованието“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03
Акад. Богдан Петрунов

Академичен поглед...

Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..

публикувано на 08.04.25 в 17:54
Мария Николчева и Емануил Христов

Образованието на ромските деца – единственият път за измъкване от бедността и надежда за по-добро бъдеще

По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..

публикувано на 08.04.25 в 14:31

Литературата в училище – да поговорим за съдържанието, но и за смисъла и целта

Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от различни подбуди. Масово възпламеняване предизвикват обикновено медийни заглавия от сорта на: "Махат Вазов, Ботев, Вапцаров…". Дали обаче обществото ни е готово за сериозния разговор по същество..

публикувано на 08.04.25 в 13:20