Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво (не) се случва в Бердянск, Украйна

Бежанци от Украйна във Варна
Снимка: Румен Сарандев

Въпреки затруднената комуникация и опитите за ограничаване или фалшифициране на информацията, всички ние виждаме пораженията от войната и трагедията на населението в атакуваните украински селища, включително и на много бесарабски и таврийски българи, компактно живеещи в тях. Освен че са пряка заплаха за живота и здравето им, причиняват материални загуби и провалят житейски планове, военните действия са пагубни и за една крехка и изтъкана с много любов и усилия връзка с езика и културата на прародината България. В условията на война образованието, културата, изкуството неизбежно остават на заден план. Български неделни училища, клубове и състави не функционират, част от командированите преподаватели се прибраха в България, други остават там с минимални шансове да се придвижат между блокадите и разрушенията.

Валентин Василев е хореограф, преподавател по български народни танци в Бердянския държавен педагогически университет и в Българското неделно училище „Васил Левски“ в Бердянск. Успява да се евакуира преди мостовете и пътищата да бъдат разрушени. С някои от колегите си няма връзка. Говори с много любов за българите в Украйна, за прекрасния им старинен говор, за топлотата, с която са го приели, и за успехите на групите по български народни танци, които води. Самият той пък е усвоил професионално украинския танц гопак.

В момента обаче денят му е запълнен не от танци и преподаване. Във Варна, където живее, Валентин посреща бежанци от Украйна и им помага за настаняване, достъп до грижа и адаптиране. Хората се нуждаят първо от човешка топлина и подкрепа, казва той, така се отплаща за любовта, която е получил в Украйна. Чуйте разказа му в рубриката „Всичко за образованието“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27