Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на спасяването на българските евреи

Паметникът на спасението в София
Снимка: БГНЕС

10 март e Денят на спасяването на българските евреи и почит към паметта на жертвите на Холокоста.

Честването през 2019 г. е посветено на отдаване почит на митрополитите от Светия синод на Българската православна църква, които се противопоставят на депортацията на българските евреи в лагерите на смъртта по време на Втората световна война.

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Вили Лилков, бивш зам.-председател на Столичния общински съвет:

“На първо място, това е огромният брой от хора, които по различен начин са помагали и са спасявали българските евреи.

Ние знаем само имената на праведниците – Митрополит Кирил, Екзарх Стефан, Димитър Пешев, Асен Суичмезов, но не знаем онези стотици хора, които всеки по своя начин е помагал на целта.

Като се започне от народни представители, които са изпращали в Народното събрание блестящи речи в тяхна защита, като акад. Петко Стайнов, Никола Мушанов, Никола Василев, Марин Тютюнджиев. Те са осъществявали контакт с правителството и са се опитвали да въздействат върху Богдан Филов и неговите министри. Някои от тях са писали писма до царя.

Поведението на Светия синод на Българската православна църква е уникално за цяла Европа. Тя е единна в своите решения, когато в света се депортират хиляди евреи. Българските митрополити взимат десетина решения с пълно единодушие в подкрепа на българското еврейство.

Имало е и гласове, които са подкрепяли Закона за защита на нацията, имало е и гласове, които са очаквали лична изгода от това, че евреите ще бъдат депортирани, но те са били потиснати. Именно това мощно надигане е в основата. 18 адвоката от Видин пишат едно от първите писма до Народното събрание и се обявяват в защита на евреите.

Това е случай, уникален в световната история. В момент, в който в Европа вилнее Холокоста, в България броят на евреите дори се увеличава.“

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Споделяне на наследството

Валерия Хог от София учи и работи години наред в чужбина, както във Франция, така и в Ирландия. Село Владимир до Радомир я привлича с близостта си до София, със старите си къщи и прекрасната гледка към радомирската котловина.  Къщата, която тя възстановява, е строена преди век, така че спасяването е било съвсем навременно, даже закъсняло...

публикувано на 12.05.24 в 11:25

Вяра и суеверие

Темата за вярата и неверието логично е една от най-дискутираните в страниците на Свещеното Писание. В първата неделя след Възкресение Христово, наречена Томина, евангелското четиво от св. евангелист Йоан ни разказва за проявеното неверие от страна на св. ап. Тома, един от дванадесетте Христови ученици. Неверие, което благодарение на Спасителя..

публикувано на 12.05.24 в 09:05

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия?

Застрашено ли е европейското бъдеще на Грузия, ако законопроектът за  " чуждестранните агенти " , който бе одобрен на второ четене и предизвика огромни протести в Тбилиси, бъде приет? На 11 май, в събота, предстои третото и може би фатално гласуване на този законопроект, който вероятно ще постави на риск цялото демократично наследство на..

публикувано на 11.05.24 в 08:50
Антония Ламбиева и Александра Величкова

Проявленията на земното

Антония Ламбиева и Александра Величкова са възпитанички на Националната художествена академия и заедно изработват керамика в ателието си в София. Освен керамични съдове за дома, те изработват и пана за градската среда. Както много млади керамици, двете дами присъстват активно в дигиталното пространство, където ги срещнах и аз. При все това и..

публикувано на 10.05.24 в 18:05
Константин Фотинов и сп.

130 години организирано журналистическо движение

През 1844 г. Константин Фотинов започва да издава сп. "Любословие" в град Смирна, който тогава се намира в пределите на българските земи под Османско владичество. С появата на това издание се заражда българският периодичен печат, чиято 180-годишнина честваме днес. Тази година се навършват и 130 години от появата на първото организирано..

публикувано на 10.05.24 в 15:46