Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли да сключваме договор при настаняване на бежанци у дома

| обновено на 11.03.22 в 08:01
Светлана и Ирина от Украйна
Снимка: Радио Пловдив

Какви документи трябва да имат украинските бежанци у нас за подписване на договор при предоставяне на частно жилище?

Темата коментира в “Нашият ден“ адв. Йорданка Беклийска:

“Това са наемни отношения, но те са безвъзмездни, защото даващият дома си не изисква заплащане на помощта. Възможно е да се сключват такива договори, които биха могли да бъдат ограничени и с някакъв срок – за колко време ще се ползва жилището, кой ще покрива сметките за ток, вода, парно и какво и в какъв вид се предоставя за безвъзмездно ползване.

При наличие на недобросъвестност, независимо какви са параметрите на договора, ако една от двете страни е недобросъвестна, много е трудно и единствено с помощта на съда връщането в изходна позиция на отношенията по между им. Може да се развали договорът, да се принудят както наемателите, така и други ползватели да напуснат жилището.

Надявам се, че, предвид ситуацията, не би се стигало до недобросъвестни отношения, но тъй като има такъв риск, бих посъветвала хората, които безвъзмездно са готови да предоставят тази хуманитарна помощ, да помогнат на бежанците и веднага след това да може да се включи такава договорна форма, с оглед на това да има организация на отношенията.

Ако има вреди, настъпили при ползването на жилището, ако има много дългосрочно ползване, говоря над 10 години, тогава вече има една придобивна давност, която съществува. И най-големият риск, който съществува, е ползвателите да откажат да напуснат съответното жилище.

За да бъдат защитени интересите и на двете страни, не е излишно да има подобни правоотношения. Украинските граждани имат право да пребивават тук 90 дни, само на базата на техните лични документи, с които са влезли в страната. Това е право, което означава, че те могат свободно да пребивават на територията, без да предприемат никакви стъпки по отношение на това да се регистрират и да правят каквото и да било.

Голяма част от бежанците не предприемат действия по регистрация в Агенцията за бежанците заради неяснотата в световен мащаб. Те самите не знаят колко време ще останат, дали няма да спре войната и да могат да се върнат, дали наистина искат да останат тук.

В момента, в който се регистрираш като бежанец у нас, автоматично придобиваш правата, които българската държава дава, и не можеш толкова лесно да отидеш в друга държава, в която ще решиш, че ще живееш.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30