Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиери и фестивали в „Метроном“

10
Премиера на операта „Чичовци“ от Лазар Николов
Снимка: Александър Богдан Томпсън

През изминалата седмица се състояха две световни премиери на операта „Чичовци“ от Лазар Николов. В звуковия файл може да чуете запис от спектакъла в Пловдив, както и среща с Драгомир Йосифов и Павел Балев.

Преди време с пианистката Надежда Цанова споменахме за предстоящата премиера на първия балет на Васил Казанджиев – „Надежда за балет“. Сега в „Метроном“ гостува хореографът на спектакъла Арсен Мехрабян.

Надежда Цанова (вляво), Светлана Димитрова и Арсен Мехрабян

Румяна Петрова, директорка на варненското училище по изкуствата „Добри Христов“, разказва за започналия там фестивал, който ще представи възпитаниците на училището в над 20 концерта.

С Любомир Денев-син говорим за някои премиери на негови творби, които скоро ще се състоят в чужбина, представи програмата на юбилейния концерт на филхармония „Пионер“, както и предстоящото гостуване на състава във Виена.

Специален гост е и кларинетистката Деница Лафчиева. Тя организира голям фестивал „Виена нова“, по време на който ще има концерти, майсторски класове и конкурс.

Като част от Европейския съюз за телевизия и радио и БНР се присъединява към инициативата „Ода за мир“. Точно на 10 март над 56 радиостанции от 36 страни по света излъчиха в различно време на денонощието „Одата на радостта“ от 9 симфония на Бетовен. БНР се включва със запис с участието на Анна Томова-Синтова, Агнес Балтса, Петер Шрайер, Жозе Ван Дам, Виенски хор, Берлинска филхармония, диригент Херберт фон Караян.


Снимки: Александър Богдан Томпсън, БНР, EBU



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
The Necks – Крис Ейбрахамс, Тони Бък и Лойд Суонтън

Легендите The Necks в София 10 години по-късно

Най-дълголетното трио в австралийската авангардна музика ( " ембиънт" , "джаз", "акустичен пост-рок", "минимализъм" са само думи в случая ) се завръща у нас точно 10 години след първия си български концерт (състоял се през ноември 2015: и тогава – по покана на "Аларма Пънк Джаз" , а тази есен, на 8 ноември 2025 , и като акцент в..

публикувано на 30.10.25 в 21:10

Радиосимфониците и Детският радиохор заедно на сцената през ноември

На 21 ноември Детският радиохор и Симфоничният оркестър на БНР ще отбележат заедно 65-годишнината на малките певци, с участието на маестра Венеция Караманова,  съобщи в ”Артефир” главният диригент на Радиосимфониците Константин Илиевски. Музикантите от Симфоничния оркестър на БНР усилено репетират и за концерта на 5 ноември в Студио 1 на Радиото,..

публикувано на 29.10.25 в 16:16
Покана

Биг бендът на БНР открива концертния сезон с авторски концерт на Тобиас Хофман

Биг бендът на БНР открива новия концертен сезон днес от 19 ч. в Първо студио на Радиото с авторски концерт на Тобиас Хофман. Програмата представя нови композиции на изключителния саксофонист, специално аранжирани за Бенда. Под диригентството на маестро Антони Дончев ще прозвучат ярки композиции, които съчетават звученето на биг бенд традицията с..

публикувано на 29.10.25 в 10:12
Даяна Крал

Магия и стил с Даяна Крал в зала 1 на НДК

Тя е джаз богиня, пианистка, омъжена за Елвис Костело и дарена с лице и глас, които продават дисковете в милиони. Домашното ѝ животинче е игуана, понеже има алергия към котки. Като българи, ние от самото начало сме наясно, че когато баща ти е Krall, то ти си принцеса. Но на други народи да прозрат това им отне десетилетия. Или поне 15 албума...

публикувано на 27.10.25 в 09:38
Ина Кънчева

Есенното издание на фестивала "CULTURAMA в музея" започна

Оперната прима Ина Кънчева е продуцент, солист и артистичен директор в него. През 2012 г. основава фондацията "Културни перспективи" и с екипа си осъществяват музикални, театрални и художествени събития. Чуйте интервюто на Велизара Сърчаджиева с Ина Кънчева относно съчетаването на дейностите на артист, продуцент и организатор за създаване на..

публикувано на 25.10.25 в 18:15