Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мирът – защо словото е по-силно от меча

Пикасо, Гълъб на мира, 1949

Мирът е думата във фокус в това издание на “Гласът на времето” по програма Христо Ботев на БНР. Мирът, като обратното на войната, която се води днес, 13 март 2022 година, в най-голямата държава, чиито граници са в Европа – Украйна, след като Русия я нападна. Но и мир, като възможност за всеки от нас българите – да създаде частица умиротворение, спокойствие, човечност в съдбите на тези, които бягат от войната.

"Когато към теб се обръщат майки с деца, с един сак и с нула лева в джоба – какъв трябва да си, за да не им помогнеш?" – пита в това предаване журналистката и активист Теа Денолюбова.

"В най-трудните моменти се показва най-гнусното и най-великото на човешката природа" – казва учителят и историк Емил Джасим, който споделя – “Върна ми се вярата в безкрайната българска доброта и гостоприемство".

“Мир” на руски език означава свят – като “вселена”, “природа”, а българите имаме и думата – “всемир”, която е синоним на свят. А на украински език думата за мир – е світ.

“Тези думи ни напомнят, че българите, украинците и руснаците сме свързани както исторически, така и културно, през кирилицата например, но и че всички хора по света сме свързани” – казва водещият Даниел Ненчев.

Възможно ли е думите да произведат мир? Защо словото е по-силно от меча? Откъде идва парадоксът в историята – естественият враг на човека да е неговият съсед? И как всеки може да помогне на хората от Украйна или Русия, които са избягали от войната – това са въпросите, които се обсъждат в това предаване. 

В контекста на войната става дума още за пропагандата, информацията, истината, лъжата, древна Гърция, романа на Джордж Оруел “1984”, актуални сериали като “Убивайки Ив” или филми, като “Мрак” на Душан Милич, който може да се види в програмата на София филм фест.

Чуйте предаването от звуковия файл.

Снимки – Уикипедия




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Васил Киров

Бъдещето на работната сила: между "машините ще ни заменят" и "няма хора"

В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..

обновено на 07.01.25 в 13:46

Мравките – Малките хирурзи в природата

В  рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..

публикувано на 07.01.25 в 13:08
Иван Хиновски

Енергетиката у нас има нужда от нова стратегия и приоритет на малките общности

Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..

обновено на 07.01.25 в 13:05

Как ще се подкрепя българската общност в чужбина през новата година?

В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..

обновено на 07.01.25 в 12:09
Алис Русева

Празнична еуфория и завръщане към ежедневието

Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..

публикувано на 07.01.25 в 12:08