Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Езикът на чистата любов – всяка майка е „учителка“ по подразбиране

Снимка: Pixabay

Мъдрата природа така е устроила жените, че ставайки майки, те без дори да си дават сметка за това започват да преподават език на рожбите си, при това толкова успешно, че в майчиното „училище“ всички без изключение достигат равнището на преподавателките си, освен когато са възпрепятствани от здравни или ментални проблеми.

Всеизвестно е, че детето учи език, имитирайки възрастните. Любопитна подробност е, че възрастните също имитират „речта“ на малките – гукането, първите срички, смешните думички, като това привидно вдетиняване има много важна функция. То е сигнал към детето, че е на прав път и че общуването е успешно. Защото тъкмо огромната нужда от общуване е мощният мотив на всяко човешко същество да „учи“ езика на родителите си.

Здравата емоционална връзка и живият непосредствен контакт не могат да бъдат заменени с опосредствани чрез различни технологии, колкото и те да са съвършени. Ако знанията и опитът на учените за усвояването на майчиния език бъдат правилно ползвани и за езиковото обучение в по-късните години, резултатите биха били значително по-добри. Това важи с особена сила за децата с майчин език, различен от българския, но е валидно и за всички други.

Преподаването на български език като набор от граматически правила не просто затруднява и отегчава децата, но и ги лишава от нормалната мотивация на общуването и любознателността. За интуитивната „преподавателска“ роля на майката и за ползите от осмислянето и прилагането ѝ в обучението разговаряме с проф. Живка Колева-Златева от Великотърновския университет.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джамията „Асланхане“ в Анкара

Къщата на лъва или историята на една джамия

Разположена в историческия център на град на Анкара, съвсем близо до крепостта, се намира джамията "Асланхане". Официалното име на джамията е "Ахи Шерефеддин", но през годините тя става по-популярна като джамията "Асланхане". През 2023 г. джамията беше включена в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО на 45-ата среща на Комитета за..

публикувано на 20.10.24 в 08:05

На пазар и битак в Бишкек

"Източният пазар е цяла вселена. Неговите цветове и аромати   ще разкрият един особен, богат свят, който съществува извън политиката, религията и всякакви разделения... Той има свои собствени закони, които на първо място се основават на искреността. Вземете например пазарлъкът, без който е трудно да си представите ориенталски пазар. Цяла култура на..

публикувано на 19.10.24 в 16:20

Пътеводител на Братислава

"Столицата на Словакия – Братислава, е един много уютен град с много приятна творческа атмосфера", казва Ваня Радева, директор на Българския културен институт в града. Тя разказва как се променя словашката столица през последните години, но също и какво значение имат музикалните традиции тук и защо дори днес България попада в топ 5 на най-посещаваните..

публикувано на 18.10.24 в 08:45
доц. Екатерина Йорданова

Ден на отворените врати в Института по физика на твърдото тяло при БАН

Институтът по физика на твърдото тяло при Българската академия на науките организира Ден на отворените врати, който ще се проведе на 18 октомври 2024 г. от 10:00 до 16:00 часа на адрес гр. София, бул. "Цариградско шосе" 72, научен комплекс на БАН-2. Под мотото "Магията на физиката – от лабораторията до иновацията и как науката движи технологиите", по..

публикувано на 18.10.24 в 08:05

30 години специалност Балканистика в Софийския университет

С международна научна конференция "Балкански паралели" на 17 и 18 октомври Факултетът по славянски филологии и Катедрата по общо, индоевропейско и балканско езикознание отбелязват 30 години от основаването на специалността Балканистика. Защо изтъкнати учени като проф. Моско Москов решават, че има необходимост от такава специалност, кои са първите..

публикувано на 17.10.24 в 09:43