Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дискриминация по време на война (или за неравните украински роми)

Снимка: Валери Леков

Войната е война за всички и е против цялото Човечество, против всички нас – без оглед на етническия ни произход или вероизповедание. Защото всички сме равни и сме едно – така е по Божия закон. А по човешкия излиза, че въпреки общите страдания и общата заплаха, отношението към страдащите е различно.

Преди седмица ромските организации публикуваха в социалните мрежи, че на бягащите от войната украински роми се отказва помощ. А преди две години и половина Огнян Исаев от Тръста за социална алтернатива написа „Форум в Киев (Украйна), свързан с правата на човека и по-конкретно с погромите, които се случваха периодично през миналата година в Украйна над роми, беше прекъснат от мъж, който нахлу въоръжен в конферентната зала с брадва и други оръжия. В последствие се оказа, че същият е член на паравоенна организация, с чиито символи е била накичена военна му униформа. Никой не е пострадал, а мъжът бил обезвреден. Това е силен знак какво можем да очаквам в бъдеще да се случва на срещи, където се обсъждат демокрация, права на човека и др. теми, които са устоите на демокрацията. В този контекст, антициганизмът не е ново явление“. 

Това – преди две години. А сега, когато онова бъдеще е вече реалност, допускал ли е г-н Исаев, че в ситуация като днешната – по време на война, украинските роми ще са жертва отново на това различно отношение към тях? 

Чуйте отговора в звуковия файл.

„Няма официални данни има ли и колко украински роми-бежанци в България“ – казва актрисата Наталия Цекова, която е и ромска активистка. Не е и редно да има. Това би означавало, че делим бежанците на такива и онакива. „Страшното е, че ние не можем да си вземем поуките. Светът не научава нищо от тези тегоби, тези бедствия, които идват и към нас“ – продължава актрисата. 

Как и с какво ромите от Кюстендил помагат в събирането на помощи за бежанците, как и откъде научаваме за неволите на украинските роми – чуйте примерите, за които разказва актрисата Наталия Цекова.


Снимки – Валери Леков



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47