Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната – наш „творчески“ спътник

Снимка: СГХГ

Откак има изкуство, то една от главните теми в него е войната. Изкуството е това, което разказва, осмисля, утешава и преодолява трагизма на войната, но понякога е и това, което пали войнствени, завоевателни и реваншистки страсти. От „Илиада“ на Омир в литературата, през „Война и мир“  и „Хаджи Мурат“ на Лев Толстой, от нашите Йовков и Георги Божинов, та през  музиката, киното, живописта... – войната е непропорционално огромна тема в изкуството на света.

За музиката на „Сабатон“, „Пинк Флойд“, за „Апокалипсис сега“ на Копола, за „Кагемуша – сянката на воина“ на Куросава, за безбройните битки в историята на света и нашата култура – разговор с Тони Николов, гл. редактор на портал „Култура“, с проф. Вяра Найденова – кинокритик, с Деян Енев, писател  и Сергей Шишов – водещ на музикално предаване.

Според Тони Николов още от библейските сюжети разломеното човешко съзнание се мята между мирния труд и насилието; Деян Енев прави паралел между „Калуня каля“ на Георги Божинов и „Хаджи Мурат“ на Лев Толстой, Сергей Шишов ни гмурва в необятния океан на музиката с военно съдържание, а проф. Вяра Найденова говори за световни и български образци на киноизкуството с батален заряд.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Петя Осенова

За мрежите от думи и езиковите технологии

Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..

публикувано на 06.04.25 в 08:25

В Салала кола върви нагоре с изключен двигател

Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..

публикувано на 05.04.25 в 12:05
„Вампирова булка“, илюстрация на Любен Зидаров към „Български приказки“ от Николай Райнов, 1974

Скритата сила на вълшебната приказка: Целебните приказки

Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..

публикувано на 05.04.25 в 11:35
Пейо Яворов

Яворов на френски език

Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..

публикувано на 03.04.25 в 09:03

Когато правиш добро, никога не си сам

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..

публикувано на 01.04.25 в 16:47