Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руските артисти и световните сцени във време на война

Снимка: teatroallascala.org

„Не изглежда да има някаква атака, насочена срещу руските артисти в момента. По-скоро има опасения от страна на организаторите на концерти в оперните театри за възможни провокации и действия от страна на публиката, които да застрашават сигурността“, смята диригентът на Симфоничния оркестър на БНР Марк Кадин. В „Какво се случва“ той коментира въпроса с ограничения достъп до световните сцени на руските класически музиканти.

Кадин е на мнение, че ако изобщо съществува такова нещо като репресия спрямо артистите от Русия, то тя е насочена към тези, които подкрепят войната или не изразяват позицията си спрямо нея.

С това се съгласи и оперната прима Александрина Пендачанска:

„В този момент, в който е настъпило едно разделително време, няма как да не пострадат и такива, които може би са се надявали, че няма да пострадат. Тези изпълнители, тези музиканти, тези хора, действително много талантливи, които са били и са останали зад завесата на руската пропаганда, или пред завесата може би е по-добре да го кажем, няма как да не пострадат в тази ситуация.“

Пендачанска припомни, че „културата е и винаги е била част от всички апарати, които са си служили с пропаганда за своите цели“, а историята не прощава и рано или късно „Путин ще остане една позорна, черна страница от историята на Европа, Русия и света“. Светът от своя страна ще продължи да съществува, ще се стигне и до някаква светла посока, която обаче ще бъде изстрадана.

Въпросът, който всъщност трябва да ни вълнува, е какво ще се случи със следващите поколения, които тепърва ще плащат за това, което се случва днес.

Как децата, които са в центъра на тази нежелана война, ще изживеят своето споделено бъдеще? Как ще излезем от света на пропагандата, която ни превзема с всеки изминал ден, и ще успеем ли да запазим живо доброто, което се събуди в разгара на разрухата? Ще можем ли да бъдем съпричастни с онези, които бяха лишени от избор и от които зависи не само днес, но и утре?

Чуйте повече от Марк Кадин и Александрина Пендачанска в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова поетична антология събира 43-ма български автори

"Антология Съвременна българска поезия" има  официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..

публикувано на 27.11.24 в 10:15

Петя Кокудева и 19 вълнуващи истории на деца бежанци

Петя Кокудева е детска писателка и пътешественик. Завършила е журналистика и има магистратура по творческо писане. Автор е на 8 книги за деца и е носител на знакови национални награди за литература. "Колето на Кинан" е последната ѝ книга, и тя е различна. Различна откъм подход и идея – картинен сборник с истории на деца бежанци. Съвместно с..

публикувано на 27.11.24 в 10:11

В търсене на собствен стил с Artist at Play

Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира без да има рамката на оценката, на..

публикувано на 27.11.24 в 09:05

67 години от основополагането на "Златния фонд" на Българското национално радио

Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По повод тази значима за Българското национално радио дата в "Нашият ден" разговаряме с Антон Митов , директор на Архивния фонд на БНР. По думите на Митов за архиви се заговаря още при основаването..

публикувано на 27.11.24 в 09:02

Антиромантична комедия за брака

На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на   "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е  антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..

публикувано на 27.11.24 в 08:15