Екологичната тема вълнува днес много писатели и читатели. Книгата „Дървесна история“ обаче е доста различна. Тя е наречена „екофантастика“ и носи „Пулицър“ за 2019 и Голямата наград за американска литература за 2018 на автора. Ричард Пауърс е известен и награждаван автор на 12 книги, а „Дървесна история“ е определяна като „една от най-добрите книги, писани някога.“
Разбира се, рекламата използва такива суперлативи, но понякога те остават само на кориците на съответната книга. В случая с романа на Пауърс не е така. Той по-скоро може да се нарече необичаен, странен, пораждащ мисли, алармиращ за проблеми и още такива определения, като безспорно е и умението на автора да създаде подобна книга – с много интересна структура и да съчетае своите идеи за бъдещето на живота на планетата ни с разказите за твърде много герои. Наистина нелека за „удържане“ история от корена, през стъблото, короната и обратно към семената, както Пауърс е разделил частите на романа си, защото дърветата си общуват, говорят си като нас и е важно да чуем какво ни казват.
„Ричард Пауърс изследва екологичната драма и бавното ни удавяне в киберсвета и ни напомня, че без природата нашата култура не съществува, тя е тази, която предпазва душите ни от разруха“, пишат издателите. Той разказва изключително динамично, буквално препуска през съдбите на героите си, и въпреки това успява да въвлече читателя, за да му внуши най-важното: ние, хората, сме част от природата на тази земя, дотолкова, че връзката ни с растенията и всичко живо на нея е изначална и силна, дотолкова, че ако я прекъснем, работим срещу себе си. Ние сме част, но не сме най-важната, затова спасяването на дърветата и въобще на природата е спасение на смия човек.
Книгата е в превод на Деян Кючуков, а корицата – на Неда Ангелова.
Чуйте Надежда Московска.
Ричард Пауърс е роден в щата Илиноис през 1957 г. „Трима селяни тръгнали на танци“ (1985), първият му роман, става повод да е цитиран от престижното списание „Ескуайър“ като един от тримата най-значими автори на десетилетието (другите двама са Мартин Еймис и Дон Делило). Пауърс е написал десетина други книги, включително „Времето, когато пеем“, избрана за най-добра книга на 2003 г. от „Ню Йорк Таймс“ и „Вашингтон Поуст“, и „Ехото отеква“, увенчана с Националната награда за най-добра книга. „Дървесна история“ е неговият дванадесети роман.
Снимки – richardpowers.net и изд. КолибриЗаради високите сметки за ток три от знаковите къщи музеи в Хасково – къщата музей "Кирковото училище", Паскалевата къща и Шишмановата къща, ще бъдат достъпни само след предварителна заявка . До решение за мярката се е стигнало след получаването на сметките за отопление за месец декември, които са били значително високи. Директорът на Регионалния..
Новата изложбата на Ангелика Радева носи името "Усещане за Барок". Художничката коментира, че барокът носи по-особен контакт с публиката. Изразява сложността на съществуването на човека, безграничността, многообразието и изменчивостта, които са валидни за всяко време. В галерията съвременният човек среща духа на барока. Не като естетика или..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на българската поп музика – Емил Димитров оживява в спектакъла на режисьора Николай Априлов – "Емил – Само един живот не е достатъчен". Във вълнуваща форма зрителите получават една история за живота на..
Директорът на най-посещавания музей в света - френския " Лувър ", Лоранс Де Кар обяви, че планира за достъп до картината на Леонардо да Винчи "Мона Лиза" да се заплаща допълнително. Таксата ще бъде добавена към стандартния вход за музея. В интервю за радио " France Inter " Де Кар подчерта, че не става въпрос за самостоятелен билет, а за..
" Бруталистът ", тричасовата драма на Брейди Корбет за отношението към брилянтен унгарски постмодерен архитект в САЩ след Втората световна война, взе наградата за най-добър филм на лондонските филмови критици . Филмът, в който участват Ейдриън Броуди, Фелисити Джоунс и Гай Пиърс , спечели голямата награда, но пропусна някои други, както..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg