15 април е новата дата за оценка на Плана за възстановяване и устойчивост на България. Планът е върнат за пореден път за доработване. Какъв сигнал е това?
Темата коментира в “Нашият ден“ Юлиана Николова, директор на портал “Европа“ и Фондация “Център за модернизиране но политики“:
“Връщането на Плана е лош сигнал е, сигнал, че не се справяме. Очакваме комисията да даде положителна оценка на плана, оценка на това, че той отговаря на целите на Съюза и допринася със своите проекти и задачи и инвестиционни намерения.
Имаме няколко доработки, които допринасят за целите и политиките. Планът е променян в частта, в която да постигне по-бързо целите, но имаме още един дефицит, който е твърде неочакван.“
От това, което пише в Плана, не можем да извадим какво точно се обсъжда и как се обсъжда с Комисията, което не е кой знае какъв проблем по отношение на одобряването на Плана, но е проблем по отношение на информиране на гражданите какво точно се прави и какви ангажименти се поемат от тяхно име.
Част от проектите, които са новите и са качени, новите 12 проекта в различни области, част от тях са на английски, което също не е много красиво по отношение на българските граждани.
Вчера чухме от говорител на Комисията, че технически планът ще бъде одобрен до няколко седмици, след което Комисията ще направи решение за положителна оценка по този план и ще го даде на Съвета.
Вероятно Съветът в някои от своите формати, например във формат министри на финансите, ще се събере, за да приеме решение за одобряване на Плана на България, в който ще заложи поети ангажименти за реформи и поетапни цели – кога, колко и какво трябва да се докаже, за да се види изпълнението на Плана и съответните инвестиционни ангажименти.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и дългогодишният ръководител на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-ата годишнина от..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази революционна технология, като инвестициите в сектора достигат невиждани размери. В този контекст възникват и въпроси за мястото на Европа и на България в надпреварата за използване на изкуствения..
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg