Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Методите на пропагандата са универсални, сменят се само ролите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Неведнъж в последните дни споменаваме Джордж Оруел и смразяващо точните прозрения в антиутопията му „1984“. В случая го правим по повод на информационната война, съпътстваща реалните бойни действия в Украйна. През 2014 г. проф. Андреана Ефтимова, специалистка по медийна реч, обществени комуникации и информационни науки, публикува статията си „Doublespeak: политическа коректност или език на лъжата в политическия дискурс (Анализ на медийните му прояви)“. Поводът са тогавашните събития в Украйна и представянето им от враждуващите страни, отразено в български медии. Съвпадението на използваната лексика през 2014 и сега е пълно. Това обаче не е изненадващо за изследователите на манипулативната реч. Средствата на пропагандата са универсални и се практикуват отдавна.

Езикът разполага с разнообразни възможности за изразяване на позиция и отношение без привидно да се изрича лъжа. Реални събития и герои се назовават или в благовидна форма и смекчени тонове, или с подсилено черни краски като лексиката, използвана от двете страни, почти не се различава. Терминът „doublespeak“ (език на лъжата) е амалгама от два израза на Оруел – „doublethink“ и „newspeak“ („двумисъл“ и „новоговор“) – пояснява проф. Ефтимова.

Във време на военна агресия реториката се изостря до крайност, а чисто езиковите манипулативни похвати бледнеят на фона на цензурата, дезинформацията и лъжата. В момента всички ние без изключение сме подложени на обстрела на пропагандата. Нещо повече, тя се пренася в социалните мрежи. В наглед лични емоционални реакции се прокрадват клишета на политическата коректност или враждебната реторика. Имаме ли защита от поразяващата ѝ сила в свръхнаситения ни с информационни канали свят. Наивно е да се смята, че пролуките, през които се промъква „лошата“ пропаганда могат да се запушат. А има ли „добра“ пропаганда. Не е ли по-здравословно да търсим истината чрез просвета и класическа човечност.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нина Димитрова: В Китай "се задявах" с роботи-сервитьори

Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по света. За любителите на статистиката ще спомена, че нейният "Шинел" по Гогол е хит две поредни години и е в класацията "Топ 20" на най-добрите събития на най-големия световен фестивал на изкуствата в..

публикувано на 16.02.25 в 15:10
Доц. Ирина Вутова

Доц. Ирина Вутова: Трябва да готвим децата да бъдат грамотни хора

Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..

публикувано на 15.02.25 в 09:15

Да караш колело върху тел над джунгла в Мавриций

Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..

публикувано на 14.02.25 в 17:10

На 14 февруари отбелязваме Успение Кирилово

Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..

публикувано на 14.02.25 в 07:45

Модернистична Европа в артистична България

В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..

публикувано на 12.02.25 в 17:39