„Великите географски открития отдавна са направени и целият свят е картографиран и видян, а всяко ъгълче е заснето от всички възможни ракурси. И тука е трудността – да разкажеш нова история по нов начин“, казва Димитър Караниколов. Той е архитект, пътешественик и фотограф. Прави архитектурни визуализации в студиото си и покрай това се запалва по фотография. Негови фотографии са публикувани от National Geographic, Lonely Planet, а през 2019 печели конкурса на International Photography Awards в категорията Travel Photography. През 2021 г. в Созопол по време на Празниците на изкуствата „Аполония“ представи фотоизложбата си на фотографии, снимани с дрон.
„Като преживяване фотографията ми е дала срещи с хора, обичаи, но Монголия е най-екзотичното и интересно място, на което съм бил. Като природа, нищо не може да се сравни с Исландия“, разказва Димитър Караниколов и признава, че за него най-важни са кадрите, които е взел решение да не направи. „Това е избор, който постоянно правим, той отсява добрите кадри от посредствените, от стандартните кадри. Особено в травъл фотографията“, казва Димитър и ни води по своите маршрути. С него разговаряме за любопитството към света, за масовия туризъм и за онези моменти, в които той отказва да вдигне фотоапарата.
„С годините, колкото повече се уча, защото през цялото време се учим, толкова по-малко снимам. Толкова повече премислям кога трябва да направя усилието да заснема даден кадър. Кога трябва да публикувам кадър, с който да занимавам моята публика и хората, които ме следват в социалните мрежи. Има ли наистина какво да кажа с този кадър и защо бих откраднал, дори няколко секунди от вниманието на някой, ако наистина няма смисъл от този кадър? Така че – да, фотографията ме учи на търпение, и на осмисленост“, разказва Димитър Караниколов.
Чуйте повече от звуковия файл.
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..
Корейската художничка Джазу Янг открива първата си самостоятелна изложба в София тази вечер в галерията на "Гьоте-институт". Експозицията носи заглавието "Иманентност" и представя задълбочено изследване на връзката между хората и обитаваните от тях пространства. В своите творби Янг се фокусира върху темите за трансформацията на градските..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg