Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Войната, която промени Рондо

Димитър Риков
Снимка: Ангелина Грозева

Детската книга „Войната, която промени Рондо“ на украинските автори – Романа Романишин и Андрий Лесив, вече излезе на български. Със своя сюжет тя провокира размисъл и отговаря на детските въпроси относно войната, като събужда надеждата и показва ценността на мира. Данко, Зирка и Фабиан живеят спокойно в малкото градче Рондо, в което цари такова щастие, че дори цветята пеят. Докато един ден не пристига Войната със своя тътен и гибелни черни цветя. Българското издание на книгата е обвързано с благотворителна кауза като Издателството дарява всички свои приходи от книгата на Български червен кръст в помощ на пострадалите от войната в Украйна. Книгата е отличена с редица международни признания, сред които: награда Bologna Ragazzi Award 2015 и награда Litakcent 2015. Включена е в престижния каталог White Ravens 2015 и е избрана за най-добра илюстрирана книга на 2021 г. според Kirkus и международна книга на 2022 г. според USBBY – Съвета на САЩ за книги за млади хора, коментира издателят Димитър Риков:

„Предизвикателството пред Данко, Зирка и Фабиан е огромно и това е войната. Техният град се оказва заплашен от войната, която те не познават, опитват се да говорят с нея, да й се помолят, но тя не ги чува. Идеята им е, че за да могат да победят войната, която ги заплашва трябва да построят машина за светлина. Авторите говорят за собствения си град, където също има една парникова оранжерия, събуждат се и разбират, че вече има война и при тях и издават тази книга още, когато Русия анексира Крим.

Посланието с този език на метафорите е следното – за да могат героите да победят това страшно нещо – войната, те трябва да се заедно, да не се отказват, да не се поддават на страха, който войната носи, да казват истината. Първият път, когато срещат войната те я чуват, тя е изобразена с много тъмни краски, няма лице, но има ръце и носи разрушение със себе си, единственият начин да я спрат всъщност е действието. И те използват талантите си, които са имали преди войната, за да я победят. Идеята е, че и накрая винаги остават белезите от войната, които не можем да скрием.“

Символите са много важни в книгата – всеки от героите има свой – единият свети със светлина, лети с хартиени криле, търсенето на новите неща, а цветята като образ, машината за светлина. Книгата описвате като вълшебна приказка, която провокира разговор за реалността – с децата ни, а и сами със себе си.

Книгата „Войната, която промени Рондо“ е вече на български и всички приходи от нея ще бъдат дарени на Български червен кръст в помощ на пострадалите от войната в Украйна.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Киноваканция" в Бургас

Фестивалът за ново българско кино "Киноваканция" за трета поредна година в Бургас. Най-новите български игрални, документални и анимационни  филми ще могат да видят любителите на киното до 16 юни в зала "Тончо Русев" на Дома на Нефтохимика – Бургас.  Обединяващата тема  в тазгодишната селекция е "Силата на волята". Организаторът на събитието Кремена..

публикувано на 15.06.24 в 16:40

"Workshop Еленов‘24" – изкуството на фокус

"Семейно радио" излъчва директно от сцената в кино "Кабана" на фестивала в памет на актьора, режисьор и театрален педагог Димитър Еленов. Участват негови ученици, деца и тийнейджъри от артателиетата, родители и представители на институциите. В продължение на три поредни дни от 11:00 до 15:00 ч. на сцената на Кино "Кабана" се провеждат артработилници..

обновено на 15.06.24 в 14:57
сцена от спектакъла „Онзи, другият Ню Йорк“

Границите на България и животът на българските артисти в Ню Йорк

Като се затопли времето – и това навън, и това вътре в нас, на човек рязко започва да му е тесен градът. Пътува му се. Например за да опознае границите на България, но не тези, за които картата говори, а онези, които сам си рисуваш – в съзнанието, в действията, в мечтите си. Точно така може да навлезе в живота на българските артисти в Ню Йорк,..

публикувано на 15.06.24 в 09:15

Съвременни артисти изследват идеята за съвместния живот

Тази събота вечер, 15 юни, с видеопрожекции в подлеза на Царевец, до Орлов мост в София, започва третото издание на платформата на Института за съвременно изкуство "Суперпозиции".  През 2024 г. то носи мотото "Living Together / Живот заедно" и е курирано от Катя Ангелова и Лукреция Чипители.  Всяка вечер до 22 юни видеата могат да бъдат гледани в..

публикувано на 15.06.24 в 09:00

Шесто издание на конкурса "Слави Шкаров" в Русе

Oт 18 до 22 юни Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе е домакин на Националния конкурс за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Конкурсът носи името на един от най-талантливите ни театрални режисьори на ХХ век – Слави Шкаров, творил на русенска сцена повече от 20 години. За втори път конкурсът се провежда в новия формат, въведен..

публикувано на 15.06.24 в 08:55