Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Войната, която промени Рондо

Димитър Риков
Снимка: Ангелина Грозева

Детската книга „Войната, която промени Рондо“ на украинските автори – Романа Романишин и Андрий Лесив, вече излезе на български. Със своя сюжет тя провокира размисъл и отговаря на детските въпроси относно войната, като събужда надеждата и показва ценността на мира. Данко, Зирка и Фабиан живеят спокойно в малкото градче Рондо, в което цари такова щастие, че дори цветята пеят. Докато един ден не пристига Войната със своя тътен и гибелни черни цветя. Българското издание на книгата е обвързано с благотворителна кауза като Издателството дарява всички свои приходи от книгата на Български червен кръст в помощ на пострадалите от войната в Украйна. Книгата е отличена с редица международни признания, сред които: награда Bologna Ragazzi Award 2015 и награда Litakcent 2015. Включена е в престижния каталог White Ravens 2015 и е избрана за най-добра илюстрирана книга на 2021 г. според Kirkus и международна книга на 2022 г. според USBBY – Съвета на САЩ за книги за млади хора, коментира издателят Димитър Риков:

„Предизвикателството пред Данко, Зирка и Фабиан е огромно и това е войната. Техният град се оказва заплашен от войната, която те не познават, опитват се да говорят с нея, да й се помолят, но тя не ги чува. Идеята им е, че за да могат да победят войната, която ги заплашва трябва да построят машина за светлина. Авторите говорят за собствения си град, където също има една парникова оранжерия, събуждат се и разбират, че вече има война и при тях и издават тази книга още, когато Русия анексира Крим.

Посланието с този език на метафорите е следното – за да могат героите да победят това страшно нещо – войната, те трябва да се заедно, да не се отказват, да не се поддават на страха, който войната носи, да казват истината. Първият път, когато срещат войната те я чуват, тя е изобразена с много тъмни краски, няма лице, но има ръце и носи разрушение със себе си, единственият начин да я спрат всъщност е действието. И те използват талантите си, които са имали преди войната, за да я победят. Идеята е, че и накрая винаги остават белезите от войната, които не можем да скрием.“

Символите са много важни в книгата – всеки от героите има свой – единият свети със светлина, лети с хартиени криле, търсенето на новите неща, а цветята като образ, машината за светлина. Книгата описвате като вълшебна приказка, която провокира разговор за реалността – с децата ни, а и сами със себе си.

Книгата „Войната, която промени Рондо“ е вече на български и всички приходи от нея ще бъдат дарени на Български червен кръст в помощ на пострадалите от войната в Украйна.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51

Пътни съвети за домошари

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..

публикувано на 29.11.24 в 16:30
Христо Мухтанов

Христо Мухтанов и полюсът на живота

Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мистериите на нашето съвремие, побрани в книга

Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16