Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кратката проза на една поетеса – Димитрина Желязкова-Етина в "Дамско парти"

Димитрина Желязкова - Етина
Снимка: newasocialpoetry.com

В "Дамско парти", предаване на редакция "Хумор и сатира", обичаме поезията. Имаме специална рубрика за това, казва се "Пепел от рози". Защото често четем там класика. И Лилиев. И Дебелянов. И Вийон. Прекрасни са. Обожаваме ги.

Но често четем и една наша любима съвременно поетеса. Казва се Етина. Или Димитрина Желязкова в обикновения живот. Който сигурно е необикновен, за да предизвика раждането на такива стихове.

Аз харесвам това, както е модерно да се пише в социалните медии. Харесвам го, защото ме хваща за гърлото, насълзява очите ми. Кара ме да мисля. И да усещам.

Слушайте "Дамско парти" тази неделя, 27 март от 11 ч. Етина – Димитрина Желязкова разказва една история в проза. 

В няколко изречения. Свят. Война. И всичко друго. Само няколко изречения. Това го умеят малко от най-истинските писатели.

Димитрина Желязкова - Етина е автор на стихосбирките "На планета не случих", 2018 и "Сънят на совата", 2021

Сутрин

Никакъв ромон. Някакъв шепот. 
Няколко думи. Никакъв смисъл. 
Мека усмивка. Твърде е светло. 
Някой си нещо някъде писал. 
Лека умора. Сънни клепачи. 
Душно. Допушвам първа цигара. 
Две палачинки. Три неудачи. 
Нова илюзия. История стара. 
Звън в телефона. Шумните хора. 
Скритите мисли. Дежурните фрази. 
Широк е простора. Свит кръгозора. 
Много герои. И всеки се пази.


Снимки – newasocialpoetry.com



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49

Изкуство на/за границата

На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..

публикувано на 11.04.25 в 17:47

Филмът "Лимонов" и бунтът като еротичен рокендрол

Филмът "Лимонов" на Кирил Серебренников вече може да бъде гледан в кината у нас. Киноразказът е базиран на биографичната книга, написана от Еманюел Карер, описваща живота на руския писател и публицист, известен и противоречиви бунтар Едуард Лимонов. Миналата година "Лимонов" беше номиниран за "Златна палма" в Кан, а в Х-то издание на..

публикувано на 11.04.25 в 16:20