Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кратката проза на една поетеса – Димитрина Желязкова-Етина в "Дамско парти"

Димитрина Желязкова - Етина
Снимка: newasocialpoetry.com

В "Дамско парти", предаване на редакция "Хумор и сатира", обичаме поезията. Имаме специална рубрика за това, казва се "Пепел от рози". Защото често четем там класика. И Лилиев. И Дебелянов. И Вийон. Прекрасни са. Обожаваме ги.

Но често четем и една наша любима съвременно поетеса. Казва се Етина. Или Димитрина Желязкова в обикновения живот. Който сигурно е необикновен, за да предизвика раждането на такива стихове.

Аз харесвам това, както е модерно да се пише в социалните медии. Харесвам го, защото ме хваща за гърлото, насълзява очите ми. Кара ме да мисля. И да усещам.

Слушайте "Дамско парти" тази неделя, 27 март от 11 ч. Етина – Димитрина Желязкова разказва една история в проза. 

В няколко изречения. Свят. Война. И всичко друго. Само няколко изречения. Това го умеят малко от най-истинските писатели.

Димитрина Желязкова - Етина е автор на стихосбирките "На планета не случих", 2018 и "Сънят на совата", 2021

Сутрин

Никакъв ромон. Някакъв шепот. 
Няколко думи. Никакъв смисъл. 
Мека усмивка. Твърде е светло. 
Някой си нещо някъде писал. 
Лека умора. Сънни клепачи. 
Душно. Допушвам първа цигара. 
Две палачинки. Три неудачи. 
Нова илюзия. История стара. 
Звън в телефона. Шумните хора. 
Скритите мисли. Дежурните фрази. 
Широк е простора. Свит кръгозора. 
Много герои. И всеки се пази.


Снимки – newasocialpoetry.com



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36