Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българка спечели над 50 световни награди за подводна фотография

Пламена Милева снима гол модел сред костенурки и скатове

7
Снимка: Пламена Милева

Екипът на „Покана за пътуване“ ви е водил къде ли не – до пустини и ледници, високи планини и вулканични кратери, но на пръстите на едната ръка можем да преброим пътешествията… под вода. Пламена Милева е носител на над 50 награди от световни конкурси, обиколила е света и е превърнала подводната фотография от хоби в професия. Любовта към морета е в кръвта на младата дама. Нормално – тя е от Варна. Със снимането под вода тя започва да се занимава през 2010 година. Тримесечният ѝ син е нейният пръв модел. Майчиното и професионалното чувство се сблъскват, когато създава кадри докато бебето ѝ е под повърхността.

В последствие тя работи с професионален модел, когото е обучила специално. Откакто видях снимките ѝ се чудя как да я представя – като жената амфибия или вълшебницата на обектива. Запитах я как се правят подводни снимки, защото една от тях държи рекорда за фотос на дълбочина – 32 метра и 70 сантиметра.


За работата си Пламена Милева споделя: „За мен фотографията е специална. Чрез нея аз изследвам красотата във всичките ѝ измерения. Тя ми дава изразните средствата, за да предам емоциите и копнежите ми към съвършеното човешко творение.“


Подводният фотограф Пламена Милева е живяла 8 месеца на Тенерифе и е направила доста от забележителните си снимки там. Вероятно много от слушателите на „Покана за пътуване“ са ходили на този испански остров, но малцина са го виждали под водата като моята събеседничка. А тя дори е заснела там зашеметяваща фотосесия с опасни огромни скатове и гол модел.


Надявам се, че Пламена Милева ще осъществи мечтата си да снима отблизо сини китове и ще дойде в „Покана за пътуване“ да разкаже. А в галерията можете да видите фантастичните ѝ подводни снимки.


Снимките и видеата от процеса на работа са предоставени специално за БНР от Пламена Милева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Липсата на финансиране на науката ще доведе до нейната стагнация

В Отворено писмо  о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от  Постановление № 407/22.11.2024 на МС ,  с което всички..

публикувано на 10.01.25 в 14:10
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42