Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво се случва в паралелната реалност на Кремъл

Бомбардираната болница в Мариупол, 9 март 2022 г.
Снимка: Ройтерс

"Войната влезе в класната стая. Тя е на 17 години и очите ѝ са угаснали." Това са думите на една учителка по английски в България, приела в класа си бежанка от Украйна. От другия край на света Олга написа: 

"Дърветата скоро ще напъпят и в Мариупол – също, доколкото са останали, и тревата ще поникне. През последния месец се научих да различавам всяка улица и всеки квартал в този град. Боже, как не ми се иска да знам толкова много за него. Беше ми достатъчно да помня, че бавачката Вики е оттам. Сега ги няма нито Вики, нито Мариупол“.

В Таганрог е задържана журналистката на свободна практика Полина Ефимова, докато интервюира бежанци от Мариупол.

В Киев загина, по време на работа, кореспондентката на "The Insider" Оксана Баулина.

Жана Агалакова, кореспондентка на руската телевизия „ Първи канал“ в Париж, подаде оставка, но преди това, в офиса на „Репортери без граници“, сподели: „Искам да спрат да зомбират хората в моята страна. Властите свирят на една много чувствителна струна – нацизма. Когато им казват, че в Украйна има нацисти, всички руснаци се надигат да защитят страната си. Това е манипулация, това е лъжа, това е огромна лъжа, от която няма да се измъкнем с десетилетия“.

Какво се случва в паралелната реалност на Кремъл? Как пропагандата и поправката в Наказателния кодекс заглушиха малкото независими медии в Русия? Как украинските журналисти, изправени пред предизвикателството да отразяват професионално войната, се дистанцират от емоциите и страха?

Разговор в „Мрежата“ със Сирма Пенкова от в. „Капитал“, търсила отговор на всички тези въпроси.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Адаптацията в училище

Адаптацията в училище невинаги тръгва  по план. Случва се при смяна на училище, друг клас, прием в гимназия – да усетиш, че не се чувстваш добре, че не си на твоето място. За подобни трудности и как да действаме, за да се справим в такива ситуации говорим в това издание на подкаста "Импулсът в мен": Родители, говорете с детето си!..

публикувано на 19.12.24 в 14:01

Коледното село на България посреща хиляди гости за четвърта година поред

Коледното село на България кипи от живот за четвърта поредна година. За гостите и програмата в "Нашият ден" разказва Григор Даулов , кмет на Община Чавдар. Тази година коледната програма е започнала още в края на ноември и ще продължи с празнично събитие на 31 декември, последвано от ритуално наричане на пръстени в първия ден от новата година...

публикувано на 19.12.24 в 09:03

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26