Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде плава корабът на цивилизацията

Снимка: pixabay.com

Корабът „Арго“ е тръгнал за славно приключение, или за обикновен грабеж? Ами „Пияният кораб“ на Рембо, и трагичният път на „Титаник“ в поемата на Ханс Магнус Енценсбергер? Нашата история, ако е кораб, стига ли до своя край, по Фукуяма, в светлината на войната в Украйна?

Разговорът започва с „Русский корабль, иди нах.й!“, като патриотичен лозунг, но и като отчаян цивилизационен вик. С историка на литературата проф. Миглена Николчина, с журналиста Виза Недялкова, и с поета Иван Ланджев навлизаме в митологичния, но и актуално политическия океан на днешния ден.

Според Иван Ланджев посоките „Изток“ и „Запад“ в цивилизационен аспект са част от основния сблъсък днес, проф. Миглена Николчина ни връща към „Арго“ и представата за морето като нещо заплашително, но и обещаващо придобивки, а Виза Недялкова разказва за интерпретацията на кораба като клатеща се и опасна повърхност, но все пак пълна с очакване за оптимистичен завършек на пътешествието.

Чуйте предаването от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50