Филмът "Кьде си, Адам?" е украинско-гръцка продукция. През 2019 г. документалният филм за монашеския живот излиза на екраните. Българската премиера е през декември 2021 г.
Режисьори на филма са Александър Запорошченко и Александър Плиска.
Филмът потапя зрителя в живота на един от манастирите на Света Гора Атон. Един монашески живот, пълен с автентични персонажи и „ежедневни светци“. Зрителят вижда историята на един напълно безпрецедентен начин на живот в една жива монашеска общност в средата на двадесет и първи век.
Сюжетът на филма „Къде си, Адам?“ се развива в древния манастир Дохиар на западния бряг на Атон, един от полуостровите в Егейско море, отдаден на изключителното ползване на монасите от източното християнство. Природните картини са вплетени в почти непрекъсната поредица от труд и молитва, подреждайки се в ритмична връзка между човека и природата, като по този начин намекват за рай, за който всички сме копнеели в дълбините на душите си.
Централната фигура на филма е старецът на манастира, игуменът Григорий, чийто дългогодишен опит на духовно възпитание го възнаграждава с дълбоко разбиране на човешката душа и нейното желание да се върне към състоянието, присъщо на човешката природа на Адам преди грехопадението.
"Всичко това започна по време на бременността на моята съпруг, тя успя да види трейлъра на филма, показа ми го и заедно с нея го гледахме десетки пъти. Писахме на автора на филма, защото искахме да го гледаме. Този процес се разви в няколко месеца.
Авторът постепенно започна да ни се доверява.
Филмът се излъчва само в кино салоните, няма го в Интернет.
Срещнах се с автора Александър Плиска, като за целта посетих Света Гора Атон и там нашето пътешествие стана още по-сериозно, по този начин успяхме да покажем лентата в България.
Хората, които гледат филма, могат да си отговорят на всички въпроси, които възникнат в тяхната душа. Той е направен за всеки един от нас. Въпросът, който си задавах, беше дали съм готов и достоен да бъда част от този процес.“
Личното духовно откритие
"Личното духовно откритие може да стане чрез посещаване на такива свети места и човек да отрие себе си и да стане много по-добър."
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg