Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Къде си, Адам?" – украинско-гръцка продукция за монасите от Атон

Снимка: https://programata.bg/

Филмът "Кьде си, Адам?" е украинско-гръцка продукция. През 2019 г. документалният филм за монашеския живот излиза на екраните. Българската премиера е през декември 2021 г. 

Режисьори на филма са Александър Запорошченко и Александър Плиска.

Филмът потапя зрителя в живота на един от манастирите на Света Гора Атон. Един монашески живот, пълен с автентични персонажи и „ежедневни светци“. Зрителят вижда историята на един напълно безпрецедентен начин на живот в една жива монашеска общност в средата на двадесет и първи век.

Сюжетът на филма „Къде си, Адам?“ се развива в древния манастир Дохиар на западния бряг на Атон, един от полуостровите в Егейско море, отдаден на изключителното ползване на монасите от източното християнство. Природните картини са вплетени в почти непрекъсната поредица от труд и молитва, подреждайки се в ритмична връзка между човека и природата, като по този начин намекват за рай, за който всички сме копнеели в дълбините на душите си.

Централната фигура на филма е старецът на манастира, игуменът Григорий, чийто дългогодишен опит на духовно възпитание го възнаграждава с дълбоко разбиране на човешката душа и нейното желание да се върне към състоянието, присъщо на човешката природа на Адам преди грехопадението.

Как така българинът Даниел Нунев се оказа активен участник в снимачния процес на филма?

За продукцията и личното си участие разказва в "Нашият ден" Даниел Нунев, който е участник в творческия и снимачен процес и разпространител на филма за България:

"Досега в България не е имало излъчване на подобен филм. Так, където той се показва, има голям интерес."
Даниел Нунев, БНР

"Всичко това започна по време на бременността на моята съпруг, тя успя да види трейлъра на филма, показа ми го и заедно с нея го гледахме десетки пъти. Писахме на автора на филма, защото искахме да го гледаме. Този процес се разви в няколко месеца.

Авторът постепенно започна да ни се доверява.

Филмът се излъчва само в кино салоните, няма го в Интернет.

Срещнах се с автора Александър Плиска, като за целта посетих Света Гора Атон и там нашето пътешествие стана още по-сериозно, по този начин успяхме да покажем лентата в България.

Хората, които гледат филма, могат да си отговорят на всички въпроси, които възникнат в тяхната душа. Той  е направен за всеки един от нас. Въпросът, който си задавах, беше дали съм готов и достоен да бъда част от този процес.“

Личното духовно откритие

"Личното духовно откритие може да стане чрез посещаване на такива свети места и човек да отрие себе си и да стане много по-добър."

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сергей Трайков

В училищата място има само за религията на разума

В епизод 592 "Трамвай по желание" представя за своята публика театралния роман на Сергей Трайков "Уилям Шекспир не е девствена". "Мъж заварва жена си да прави групов секс и побеснял изважда пистолет; Шекспир се е родил едновременно на три различни дати; режисьор филмира Шекспирови пиеси с осъвременени имена като "Секс в лятна нощ" и "Двамата..

публикувано на 23.05.25 в 16:50
Линда Русева и Валентин Ганев

Хумор и престъпление в литературния салон на "Хумор и сатира"

Тази неделя " Академия комика " , литературният салон на редакция " Хумор и сатира ", за пореден път ще предложи на слушателите си увлекателни разкази от световната класика.  Съчетаваме двама много различни автори, Роалд Дал и Анри Троая. Всеки посвоему открива иронията, парадокса и хумора в темата за престъплението. Актьорите Валентин..

публикувано на 23.05.25 в 15:15
Are You a Modern Girl? Rituals & Nowness, 2025, кадър: Михаил Новаков

Ритуали на свързване

Съвременните ритуали са онези невидими жестове, чрез които хората се опитват да останат свързани: с тялото си, с природата, със спомена. Две изложби в София карат публиката да се запита как изкуството днес възстановява изгубената връзка между човека и света, било то общност или природа. Те приканват към завръщане към тялото, към усещането, към..

публикувано на 23.05.25 в 13:45

Третото издание на "Нова българска типография" ще бъде представено в ДОМ

Третото издание на "Нова българска типография" – изложбата в Концептуалното пространство ДОМ представя в "Артефир" дизайнерът Борил Караиванов. Куратор на експозицията, която ще бъде открита днес (22 май), е Кирил Златков. Посетителите на ДОМ ще могат да се запознаят до 27 юни с постиженията на българските дизайнери в областта на..

публикувано на 23.05.25 в 13:42

"Да поЧетем 24 май" на площад "Славейков"

Събитието "Да поЧетем 24 май" ще срещне на емблематичния столичен площад "Славейков" граждани, писатели и книжари в Деня на българската писменост. Симона Василева , един от организаторите, разказва в "Артефир" за мултижанровия фестивал, който ще превърне софийския площад в читалня на открито. На 24 май от 16 ч. ще започне фестивалът "Да..

публикувано на 23.05.25 в 13:27