Какви са превенциите и мерките за употребата на тютюневи изделия сред младежи? Тревожна ли е статистиката в България?
Темата коментира д-р Таня Андреева, педиатър, съветник в Министерство на здравеопазването:
“Проблемът с тютюнопушенето сред децата и младежите продължава да бъде изключително сериозен. Те започват да пушат по примера на родителите си или защото искат да са модерни.
Според проучванията, когато се започне преди 19-годишна възраст, вероятността за трайно тютюнопушене през целия живот е много по-голяма.
Данните за България са изключително тревожни, тук децата пушат повече в сравнение с европейските си връстници.
Поне веднъж в живота си децата в Европа са опитвали цигари едва 41%, докато у нас това са 50% от учениците до 16-годишна възраст.
В Европа едва 10% от учениците употребяват ежедневно цигари, у нас този процент е 22 – два пъти по-висок.
Алтернативните варианти на пушене – наргилета, електронни цигари – навлизат все повече, но те съвсем не са безвредни.
Електронни цигари през последните 30 дни у нас са употребявали 14% от децата. Те крият своите рискове и най-големият риск е от привикване, защото те също съдържат никотин и други вредни за здравето съставки.“
Мерките
“Работещи са комплексни мерки, които могат да доведат до трайно формиране на нагласи в обществото. Така че наистина хората да са убедени във вредата от тютюнопушенето и да намалят неговата употреба.
За съжаление продължават да се продават тютюневи изделия на непълнолетни. Въпреки забраната за тютюнопушене на обществени места, това невинаги се спазва.
Акцизът на тютюневите изделия не е увеличаван от 2018 г. и все още нямаме пълна забрана за реклама по телевизия, билбордове и т.н. За това са нужни интегрирани мерки за постигане на един устойчив резултат и в Министерство на здравеопазването се обмисля създаване на междуведомствен орган, който да контролира, прилагането на Рамковата конвенция за контрол над тютюна на СЗО, която ние още 2005 г. сме ратифицирали. Готова съм да работя за всякакви политики, свързани с превенцията.“
Последствията
“Малките деца са пасивни пушачи, България е на първо място според Евростат по ниво на тютюнопушене, нашите деца са най-силно засегнатите деца в ЕС от пасивното тютюнопушене.
Много тежко се засягат различни системи в детския организъм, защото той расте и се развива, той е незрял, а децата на пушачите са два пъти по-рискови от инфекция на дихателните пътища, те боледуват почти три пъти по-често.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
“Обезпокоен съм от лошите тенденции по отношение на здравните рискове на българските деца. По последни изследвания на СЗО излиза, че те живеят най-нездравословно в цяла Европа“ – казва в “Нашият ден“ доц. Михаил Околийски:
“Магическото хапче е въвеждането на здравното образование в училищата по системен начин. Само така, съобразено с възрастта на децата, те могат да чуят още от детската градина и от първи клас защо пушенето и пиенето е вредно и защо трябва да се грижим за човешките отношения и психичното здраве, така че да сме спокойни и добри едни с други. Как да създаваме пълноценни връзки, партньорски и приятелски.
Тези неща отдавна са измислени, разработени и въведени във всички страни в Европа, само в България не са.
Сега има надежда – успяхме да убедим ръководството на МЗ, че в Плана за възстановяване и устойчивост на правителството трябва да се включи реформа №6, чиято същност е здравно образование за всички ученици.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Само преди дни е представен докладът “Токсична зависимост“, създаден с помощта на Международния съюз за борба с туберкулозата.
За него разказва в “Нашият ден“ д-р Гергана Гешанова, председател на коалицията за “Живот без тютюнев дим“ и съавтор на доклада:
“Целта на изследването беше да открием доколко спонсорството на тютюневи изделия, може да влияе върху държавните политики в защита на нейното население. Стигнахме до извода, че тютюневата индустрия действа по един и същ начин във всички страни по света. Често пъти тя не застава открито с някакви противопоставяния на държавните политики, а си търси посредници. Например, учебни заведения и мозъчни тръстове, които правят някакви проекти и тя ги финансира.
Резултатът е, че всички материали, които се появяват от тези проекти, носят големи лога и благодарности на тютюневата индустрия.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника...
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg