Във фокуса на това издание са сценичните изкуства и как те отразяват случващото се по света в разломни времена. Развива се темата за театъра като "предчувствие". Дава се картина на сценични събития от България, Европа и САЩ.
Акцентът е върху мащабни проекти като "Пер Гюнт" на Театър "София". Ибсеновият спектакъл на Катя Петрова разкрива с художествена яркост и дълбочина истини, валидни за днешния свят на войни и конфликти. Като своего рода дилогия се чете и спектакълът на Боян Арсов Peter Gynt от Дейвид Хеър по Хенрик Ибсен, поставен със студентите от класа на проф. Снежина Танковска в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Той звучи като остра съвременна сатира за човека, създаващ мита за самия себе си, стъпил върху "казаното от телевизора".
Предчувствието на театъра идва чрез актуализиране и на трагедията "Антигона" (Софокъл, Жан Ануи), която Александър Морфов репетира в Плевенския театър. Връщането към античния театър, експлоатацията на архетипите в нов времеви и културен момент е начин на реакция на сцената на случващото се днес.
Друга форма е препрочитането от световния театър на Чехов. Неслучайно "Черният монах" в постановка на Кирил Серебренников е в програмата на 76-ия Авиньонски фестивал — спектакъл на хамбургския Thalia Theater с участие и на артисти от "Гогол-център".
Чеховата "Вишнева градина" е и новата постановка на Дмитрий Кримов в The Wilma Theater, осъществена с актьорски екип във Филаделфия, САЩ. Идеята е чрез взаимодействие на актьори с грамадни кукли и кинетични декори, да се разкрие съвременната агресия, тъга и болка, когато думата война става по-честа от думата любов, когато са сринати театри като театъра в Мариупол. В такива мигове думите отстъпват и се появяват визуални спектакли, които препрочитат архетипните наративи чрез танц и движение.
Повече за театъра по време на война и по-специално за украинския театър – не само като предчувствие, а и като защита, чуйте в звуковия файл.
Снимка: Иван Христов
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg