Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поредица "Моментна снимка" с Майя Праматарова и приятели за световното изкуство 4

Театърът като предчувствие

Снимка: Иван Христов

Във фокуса на това издание са сценичните изкуства и как те отразяват случващото се по света в разломни времена. Развива се темата за театъра като "предчувствие". Дава се картина на сценични събития от България, Европа и САЩ.

Акцентът е върху мащабни проекти като "Пер Гюнт" на Театър "София". Ибсеновият спектакъл на Катя Петрова разкрива с художествена яркост и дълбочина истини, валидни за днешния свят на войни и конфликти. Като своего рода дилогия се чете и спектакълът на Боян Арсов Peter Gynt от Дейвид Хеър по Хенрик Ибсен, поставен със студентите от класа на проф. Снежина Танковска в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Той звучи като остра съвременна сатира за човека, създаващ мита за самия себе си, стъпил върху "казаното от телевизора".

Предчувствието на театъра идва чрез актуализиране и на трагедията "Антигона" (Софокъл, Жан Ануи), която Александър Морфов репетира в Плевенския театър. Връщането към античния театър, експлоатацията на архетипите в нов времеви и културен момент е начин на реакция на сцената на случващото се днес.

Друга форма е препрочитането от световния театър на Чехов. Неслучайно "Черният монах" в постановка на Кирил Серебренников е в програмата на 76-ия Авиньонски фестивал — спектакъл на хамбургския Thalia Theater с участие и на артисти от "Гогол-център".

Чеховата "Вишнева градина" е и новата постановка на Дмитрий Кримов в The Wilma Theater, осъществена с актьорски екип във Филаделфия, САЩ. Идеята е чрез взаимодействие на актьори с грамадни кукли и кинетични декори, да се разкрие съвременната агресия, тъга и болка, когато думата война става по-честа от думата любов, когато са сринати театри като театъра в Мариупол. В такива мигове думите отстъпват и се появяват визуални спектакли, които препрочитат архетипните наративи чрез танц и движение.

Повече за театъра по време на война и по-специално за украинския театър – не само като предчувствие, а и като защита, чуйте в звуковия файл.

Снимка: Иван Христов


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25

Георги Георгиев – между божественото и демоничното

Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" .  "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..

публикувано на 04.04.25 в 14:15