„Peter Gynt“ е сред последните премиерни представления на националната академия за театрално и филмово изкуство и е проект, който е реализиран по идея на проф. Снежина Танковска и е в нейна памет. Представлението е по произведенията на Дейвид Хеър и Хенри Ибсен. Режисьор на последният дипломен спектакъл „Peter Gynt“, на класа на професор Танковска е актьорът Боян Арсов, който тази година беше част и от комисията за наградите „Икар“ на Съюза на българските артисти. За това представление споделя, че е наситено с много символи и метафори за метаморфозите на човека:
„Нашият герой пътува през различни реални и фантазни светове, плод на неговото въображение и желание да открие себе си, да надскочи своите собствени граници, да усъвършенства сам себе си. Притежава желанието, волята и енергията да завладее света, да го оцвети в цветовете на своите мечти и копнежи, но в края на пътя идва въпросът за смисъла от положените усилия, за скритото значение зад думите „бъди себе си“, за несподеленото, пропуснатото и отреченото. Това пътуване – метафора за нашия живот, разкрива измеренията на човешкото в метаморфозите на човека на XXI век.“
С това представление режисьорът Боян Арсов казва: „Нима животът скрит е само във мечтите?
Поне веднъж виж го със очите!”.
„Peter Gynt“ на Дейвид Хеър е умен и забавен съвременен прочит на емблематичната поема „Пеер Гюнт“ от Хенрик Ибсен. С много настроение и чувство за хумор Дейвид Хеър прави ярки паралели със заобикалящия ни свят, като превръща героя на Ибсен в герой на нашето време и така с остър и тревожен тон изобличава несъвършенства на съвременния човек и общество. Представлението е една завладяваща и очарователна игра на човека със света и на света с човека, игра, в която правилата са създадени, за да се нарушават, до момента в който вече няма накъде.
„Питър Гинт“ можете да видите на сцената на театър „НАТФИЗ“ на 8 и 28 април.
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов. Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg