Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Инициативата на БАСКОМ ITogether.BG кани български ИТ специалисти от чужбина

Бистра Папазова: Няма разлика между работата в ИТ компания в България и в чужбина

Инициативата на БАСКОМ ITogether.BG кани български ИТ специалисти от чужбина да се запознаят с развитието на сектора у нас.

Срещата ще се проведе в периода от 22 до 24 юни 2022 г. в гр. София и гр. Пловдив, а заявки за участие в нея се приемат до 15 май включително.

Очакванията на БАСКОМ са да мотивира и привлече хора с интересни лични и професионални истории, със силни връзки с България и активни в обществата, в които живеят. Кандидатстването е с кратко представяне в писмен или видео формат, а подборът на участниците в срещата ще се извърши от Управителния съвет на организацията.

Каква е целта на срещата разказва в “Нашият ден“ Бистра Папазова от БАСКОМ:

“БАСКОМ отдавна има инициативи, насочени към българите в чужбина. Смятаме, че те са голямо богатство за България и искаме да имаме доста по-тесни взаимоотношения с тях.

От няколко проучвания знаем, че около 40% от тях обмислят връщане в България. Това, което искаме да направим, е да ги поканим, да отворим вратите си за тях и да им кажем – “Вие сте добре дошли!“.

По-специално в края на юни месец, искаме да съберем български Ай Ти специалисти от чужбина, които да дойдат в Пловдив, където да им покажем развитието на ИТ сектора, да ги запознаем с Ай Ти компании, с други завърнали се българи, които работят в ИТ компании, и изобщо начина на живот на един такъв специалист у нас, за да могат да придобият по-ясна представа и да преценят дали това не е следващата им стъпка в професионалното им и житейско развитие.

Картината в ИТ сектора

“Смятаме, че картината в ИТ сектора е доста интересна, от една страна, има голямо разнообразие от компании, стартъпи, големи международни компании, малки и средни, български и чуждестранни, които разработват и предлагат продукти и предлагат услуги, но те всички работят с технологии, по методи, на световни пазари.

Няма разлика между работата в Ай Ти компания в Българи и в чужбина от гледна точка на технологии, на начин на работа, видове продукти и т.н.

Другото, което излезе от нашето проучване “Барометър“ вече години наред относно състоянието на ИТ сектора в Българи е, че стандартът на живот на един ИТ специалист у нас е сравним, дори по-добър от стандарта на живот на такъв специалист във Великобритания, например.

Не се стремим да бъдем различни с нещо от другите инициативи, свързани с българите в чужбина, в партньорски отношения сме с всички.

По-специфичното при нас е, че сме насочени конкретно в ИТ сферата. Правим и един доста по-ясен жест, канейки тези хора в България, ще им покрием транспортните разходи и разходите за пребиваване. Искаме да покажем по-ясно, че искаме те да дойдат при нас.

Предизвикателството пред нас от много години е привличането на достатъчно таланти, които да покрият нуждите на софтуерните компании. Иска ни се “Синя карта“ да работи доста по-добре, за да можем да привличаме специалисти извън ЕС. Също така да работим още по-активно с образованието.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Контекстът е много по-важен от текста, който произвеждат политиците

Предизборните дебати, политиците като "кукувици от часовник" и журналистите като PR-и на политиците – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, бивш председател на СЕМ. Какво "грози" журналистите по време на предизборна кампания? "Съзнателно или неволна да станат съучастници в манипулации и..

публикувано на 19.05.24 в 08:45

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10