Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Аламанов:

Социалните мрежи са завладени от армии от тролове

В процеса на комуникация трябва да има отговорност, а не само права

Снимка: Rawpixel

“В момента социалните мрежи са завладени от огромни армии от тролове, които ни внушават мисли и идеи, които не са наши. Това е платена армия от профили, които споделят идеи, мисли, предложения, стремейки се да облагодетелстват чужда държава.“

Това обясни в предаването “Нашият ден“ на БНР Любомир Аламанов, комуникационен експерт, който призова на страницата си във Фейсбук - “4 април да бъде "ден без тролове“ и в 4 часа и 04 минути всички онлайн издания да изключат коментарите под статиите си":

“Можем да кажем направо, че това са пропутински тролове, които целенасочено разклащат нашата убеденост в цивилизационния ни избор да сме част от западната демокрация. Случа се така, че почти всеки, който се опитва да каже нещо нормално, да каже, че ние сме част от Европа, бива нападнат, обиждат и осмиван.

Всичко това се прави с инструментите на западната демокрация, а именно правото на изразяване и свободата на словото. Тези профили употребяват правата, без да се опитват да имат и грам отговорност към това, което правят.

В процеса на комуникация трябва да има отговорност, а не само права. Именно това е нашата идея, да възприемем някакъв нов обществен договор, който да казва, че в Интернет и в социалните мрежи освен правото да се изразява мнение или да се споделят някакви възгледи, трябва да има и отговорност. Отговорността човек да се държи нормално, културно и с уважение към правата на другите.“

Любомир Аламанов

Хората се влияят от фоновия шум

“Не всеки човек има времето да се запознава подробно с всяка една информация и често се влияе от това, което споделят неговите приятели и близки. Хората са влияят от фоновия шум, от масовката на това, което се пише и споделя. Когато масово се споделя, че Путин е велик, хората започват да се разколебават в собствените си мисли, казват си – “само аз мисля по някакъв различен начин“.

Министърът на електронното управление Божанов беше споделил, че само преди две седмици са блокирали над 45 000 руски IP адреса, от които се бълва пропаганда в посока на България. Ако си представим, че всеки един от тези адреси направи по няколко профила, това са над 250 000 профила, които бълват лъжи. В един момент е много по-лесно човек да се подведе, когато вижда такава масирана атака и да помисли, че той нищо не е разбрал.“

Да изгоним трола от себе си

“Спазването на правата не е цензура, а червен светофар, който трябва да започнем да слагаме сами, за да може понякога да спираме, за да не се самоунищожим като нормално комуникиращо общество.“

Чуйте разговора в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26