В тазгодишното издание на най-големия моден форум у нас за първи път бяха представени театрални костюми, а именно костюмите по дизайн на Мира Бъчварова за представлението „Алиса в страната на чудесата“ на театър „Възраждане“, с режисьор Христо Ботев Станчев. „Алиса в Страната на чудесата“ е фантазия, която показва лудостта на хората в истинския свят и e същинско пиршество на въображението и находчивостта, оставяйки в зрителите желанието всеки от тях да запази детското в себе си. Дизайнерката Мира Бъчварова и режисьорът Христо Ботев Станчев правят мост между модата и театъра, не за първи път в своята съвместна работа, но за първи път се виждат театрални костюми на модния подиум:
„Преди седмица се събудих и видях заекът как тича на „cat walk” подиум и се обадих на Христо да направим интервю, той каза – направи, каквото искаш, Мария Бонева прие с удоволствие,директорът на театър „Възраждане“ Роберт Янакиев ни подкрепи. И тогава имах две седмици за още два образа – бебето, което е по идея на Христо, от една кора излизат ръчички на актьора и главата, тялото е кукла, но дизайнът е мой. Гъсеницата е вдъхновена от един мой костюм, който излезе на Златна игла и Христо тогава много го хареса. Много добра колаборация правим с Христо, защото той има идеи абсолютно неосъществими идеи за костюми, но аз като един чудат човек се опитвам да ги осъществя, за първи път в света се поставя театъра на модна сцена и за мен е чест и удоволствие. Аз съм човек на изкуството, художник съм, театърът е божествено място, както и киното. Да работя с режисьор, който знае какво иска, е огромна чест в името на изкуството. Не можете да си представите сценария, много е въздействащо. И ефектите, които са вложени с дългогодишни проучвания за мултимедия, фокуси, стига се до едно живо магическо представление и преживяване. Преминавам през историческия костюм, но вкарвам и много елементи от модата тази година. Съчетавам историята и актуалните тенденции.“ споделя дизайнерката Мира Бъчварова.
„Харесвам много костюма на Хъмпти Дъмпти, който трябва да свири, освен да играе, сложно е и за актьора. В драматизацията събрах две дебели книги в едно представление. В представления, които правим, персонажите са доста сложни и трудни за изпълнения. Четох доста задълбочено двете книги и изкарах най-интересните образи и с Мира им дадохме по-малко от себе си и направихме много интересно представление с въображение, фокуси и музиката на Мишо Шишков – син. Едно съвършенство на въображението. А въображението не трябва да спира. Да не забравяме, че сме децата. Ще се опитам да поднеса историята по друг начин. Това, което правим то не е само за децата, а е и за възрастни и е трудно да се установи този мост. Трябва в театъра човек да получава съновидение, а дизайнерите могат да помогнат за осъществяването на лудите идеи на режисьорите.“ – споделя режисьорът Христо Ботев Станчев
Пиесата „Алиса в страната на чудесата“ на театър „Възраждане“ е драматизация по двете книги на Луис Карол. Тя е приказна история, чийто главен персонаж е малкото момиченце на име Алиса. Интересни образи на герои са Алиса, Лудия шапкар и Кралицата на сърцата. Премиерата на представлението се очаква да бъде на 30 април. Мира Бъчварова прави трета постановка като костюмограф за театър „Възраждане“. Нейно дело са костюмите за спектаклите „Снежанка и седемте джуджета“ и „Ян Бибиян и Дяволчето Фют“, а решенията ѝ са смели и провокативни и се храсват, както на децата, така и на техните родители.
Дизайнерско студио „Мира Бъчварова“ се развива в областта на Различната мода. Тази мода, която ще пасне на сърцето на всяка дама. Тази мода, която може да промени светогледа ви към света, а именно да живеем днес и сега, и да бъдем малко по-щури от вчера. Мира е многократен носител на наградата „Златна игла“ в раздела „Експериментална мода“, връчвана от Академията за мода.
Христо Ботев Станчев завършва ТДВА „Димитър Тошков“. Започва да учи в колеж „Любен Гройс“, София и НБУ – Театрален департамент, специалност „Театрална режисура“. Работи по представленията: „Черни очи за случайни срещи”, ДТ - Монтана (1997 г.); „Парк Авеню 79“ в „777“ – худ. Галepия (1998 г.); „Брилянтин“ мюзикъл в хотел „Топ Капи“, Турция (2000 г.); „Spirit & Body“ – шоу-спектакъл ревю - София, дизайн М. Бъчварова (2003 г.); „Снежанка и седемте джуджета“, театър „Възраждане“ (2009 г.).
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg