За първи път от повече от 400 години могат да бъдат чути в пълния си вид петгласни мадригали от италианската композиторка от втората половина на XVI век Мадалена Казулана. През 2021 г.музиколожката Лори Страз открива изгубената тетрадка с алтовата партия от „Първа книга с мадригали за пет гласа“ на Казулана, а на 8 март 2022 г. произведенията са били представени по време на концерт в Лондон от Консорт „Фиери“, Тоби Кар (лютня и теорба), Айлийн Хенри (барокова арфа), и Хари Бъкоук (виола да гамба).
Но какво всъщност означава тази находка за възприемането на Казулана в сегашния момент? На този въпрос отговаря Лори Страз в интервю за Би Би Си 3: „Знаехме за нея отдавна и разполагахме с книга с четиригласна музика, която обаче, макар и много добре композирана, беше само в жанра на песента. Докато тази петгласна полифония е много по-трудна за създаване и това издига Казулана до нивото на другите велики композитори от това време като например Орландо ди Ласо и Маркантонио Анджиниери, който е бил учителят на Монтеверди. Това е и композиторът, чийто стил аз мисля, че е най-близък до този на Казулана. Така че това откритие наистина я изважда от сферата на домашното музициране и тя застава на предна линия на авангарда на времето си“.
Светската музика от този период е изключително гъвкава, когато става дума за изпълнителския състав. Без значение за колко гласа е написана дадена творба, тя може да бъде адаптирана за друг ансамбъл в зависимост от наличните изпълнители. Повече за тази практика споделя в интервю за Би Би Си 3 сопраното Хана Или, която е част от Консорт „Фиери“: „Това е едно от нещата, които най-много обичаме, когато изпълняваме ранна музика. Имаме толкова много свобода! Ние решихме да представим няколко от мадригалите на Казулана като сола, защото това определено е практика, която е съществувала по онова време. Те са изпълнявали мадригалите с всеки, който е бил на разположение в момента. А понякога мадригалите могат да бъдат изпълнени и само от инструменти. Също така решихме да представим някои от произведенията като дуети, заради текста, който е най-важното нещо в мадригалната форма.“
Благодарение на Европейския съюз за радио и телевизия ще имате шанс да чуете тази изгубена музика в предаването „Музик мания“ на 6 април от 14 часа.
Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..
Легендарната британска нойз/спейс/дрийм поп/психеделик рок формация The Telescopes , оглавявана от Стивън Лори, пристига у нас за концерт на 5 ноември в зала "Сингълс" а НДК по покана на "Аларма Пънк Джаз" на БНР. С музиката от съвсем новия си албум Halo Moon , издаден миналия месец от Tapete Records . По-рано тази година пък Fuzz..
Наскоро българската музикална сцена бе изправена пред новината, че обичаният композитор Митко Щерев ще се оттегли от сценичните си изяви. Окончателното сбогуване ще се състои на 28 октомври в зала 1 на НДК, по време на заключителния концерт "Обич и песен ". По думите на Щерев, неговото реално оттегляне от сцената е настъпило още през..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg