Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спас Иванов:

“Желязна завеса“ в света на Интернет ще има и то скоро

Снимка: Pixabay

Как би изглеждал дигиталният свят след фрагментирането на Интернет? Възможно ли е всяка държава да ограничи информационните ресурси на своя територия и да придобие автономност в мрежата? До какво ще доведе приемането на новия Закон за цифровите пазари в ЕС и как ще се променят правомощията на гиганти като Google, Facebook и Amazon?

Темите коментира в “Нашият ден“ Спас Иванов, експерт по киберсигурност:

“Разделението на Интернет много отдавна е факт, поне в някои региони на света. Държави като Северна Корея и Китай, както и някои други авторитарни режими, доста стриктно контролират Интернет. Те имат собствена версия. Определени портали изобщо не са достъпни в социалните мрежи на дадени територии. Сегментация и фрагментация на мрежата има и сега.“


Физическо отделяне

“В момента вече се говори за физическо отделяне. Русия например, която иска да се отдели от глобалния интернет, е случай, който нашумя в последно време. Това е доста скъпо начинание, но е напълно възможно.

Проблемът при изключване от глобалния интернет са едни услуги, които се наричат DNS, услугите, които превръщат IP адресите в техните имена. Това е много трудно да се имитира, тъй като дизайнът на тази услуга по света е така направен, че да не зависи от нито една държава.

По всяка вероятност нова “Желязна завеса“ в света на Интернет ще има и то ще е съвсем скоро. В момента ми се струва, че я виждаме в части от Русия.“

Ограничаване на чужда мрежа

“Всичко е възможно, има редица инструменти. Ако решим да наложим санкции в Интернет, даден IP адрес, дадено пространство, което е заделено за определена държава, когато от нейни адреси идват заявки до вашата социална мрежа, в случай на санкции, те могат да бъдат ограничавани и да не бъдат допускани за обслужване. Такова ембарго е възможно, но още никой не е правил такова нещо.“

Дезинформацията

“Тя очевидно е постигнала целите си най-вече с разделянето на обществото. Сигурен съм, че преди 10 години 99% от нацията би осъдила агресията от страна на Русия, в момента половината от населението харесва подхода на Русия в Украйна.“

Законът за цифровите пазари

“Европа традиционно реагира много бавно. Опитва се с административни мерки да компенсира липсата на компетенции в много аспекти. Тази регулация е закъсняла с поне 10 години.

Има и положителен аспект – Европа е може би единственото място по света, в което някой наистина мисли за потребителите и за техните свободи и права. Регулацията на цифровите пазари ще доведе до невъзможността информационните гиганти да определят сами правилата на играта, те ще трябва да се съобразяват с изключително богата палитра от други регулации.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Държавата не покрива напълно своя дял в здравното осигуряване

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..

публикувано на 21.05.25 в 13:42

Четирима души умират от хепатит всеки ден заради ненавременно лечение

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..

публикувано на 21.05.25 в 13:13

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишен юбилей

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..

публикувано на 21.05.25 в 12:46

По-високи доходи в здравеопазването – неотложна необходимост

В ефира на предаването Lege Artis  Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..

публикувано на 21.05.25 в 12:28
Г-жа Мончева с ученици

Българското училище "Иван Станчов" и мирната битка за самосъзнание и принадлежност

За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..

публикувано на 21.05.25 в 10:30