След цели 45 години, откакто за първи път Ватикана иска да купи картина на българския художник Иван Вукадинов, това става факт. А художникът отбеляза в средата на март своята 90-годишнина.
Дълги години в изложбите у нас не сме виждали прекрасните картини на Иван Вукадинов, защото той просто отказва да участва в тях от 80-те години на миналия век, а след демократичните промени много рядко. Името му, обаче е познато в културните среди и на колекционерите на изкуство, а също така е известно и на Запад, особено в Италия.
След като участва в няколко изложби в Италия, Вукадинов е поканен за изложба в римската галерия „Маргутина“, разказва Ива Димитров, който е голям почитател на художника и негов колекционер. Галерията се намира на знаковата улица на художниците в Рим – Виа Маргута, която носи присъствието на Фелини, Мазина, Ренато Гутузо, Умберто Мастрояни, галериста Енрико Тоди и други. Отговорникът за живописта във Ватикана, който присъства на изложбата, бил очарован от изкуството на Иван Вукадинов. Той споделил с посланика ни в Рим Венелин Коцев, че българският художник прави клетъчна живопис, изгражда организъм, а не обикновени картини. Затова той иска да купят една от картините на Вукадинов, която заедно с творби на Пикасо, Жорж Брак и Ренато Гутузо да постави началото на колекция със съвременно изкуство на Музея във Ватикана.
След като няколко дена няма отговор от България на запитването на Коцев за разрешение, Вукадинов решава да подари картината, а не да я продаде. Нашата страна, обаче казва най-накрая, че това е национално богатство и не може да се продава или подарява. В основата на този отказ стоят Светлин Русев и Александър Лилов, разказва Иво Димитров. От тогава насам Иван Вукадинов се самоизолира и не участва в нито една изложба по времето на социализма в България. Защо този толкова талантлив творец, единственият източноевропейски художник, който още през 1977 година е включен в Американската енциклопедия за модерно изкуство – най-престижната в света, сравняван с Владимир Димитров-Майстора и получил признание на Запад, остава малко познат за българите? Чуйте още от интервюто с Иво Димитров за големия български художник.
Излезе сборник с лирика и сатира от д-р Николай Димитров Стойчев, подбрана и издадена от проф. Пламен Дойнов – ректор на Нов български университет. Тази книга е истинско преоткриване, а не откриване. Защото д-р Николай Димитров Стойчев (1925–1983) не просто се появява и утвърждава в своето време, но и става една от ярките интелектуални..
"Соаре с Багряна" е спектакъл, който обръща прожектора към 20-те години на миналия век и към вечната и святата Елисавета Багряна. Идеята е на Искра Ангелова, която участва в соарето заедно актрисите Снежина Петрова и Жорета Николова. Цветелина Чендова с песните си е новото попълнение в спектакъла, който ще се играе на 29 май на сцена "Централни хали"..
"Процес-Пространство" е най-старият фестивал за съвременно изкуство в България, основан през 1992 г. от изкуствоведа и художник Димитър Грозданов. Фестивалът е сцена за всички съвременни тенденции и идеи в изкуството – неконвенционални форми, нови медии, пърформанс арт. Представя нови и утвърдени творци от цял свят. Това е платформа за взаимодействие и..
Актуалните спорове покрай изучаването на религии и добродетели в училищата отвориха много въпроси за липсите в образователната ни система. Една от тези липси, не само в училищата, но в голяма степен и в университетите, е разговорът за жените и мъжете и взаимоотношенията между тях. Доминиращата история, която се преподава е историята на мъжката..
От 1 до 11 юни Варна отново ще бъде домакин на традиционния Международен театрален фестивал "Варненско лято". Официалното откриване на 33-тото му издание е от 19.30 часа със спектакъла "Хамлет" от Уилям Шекспир, постановка на режисьора Стоян Радев в театър "Българска армия". Представлението ще се играе на основната сцена на Драматичен..
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското..
"Обикновено чудо" е най-новата постановка в репертоара на Театър "Възраждане". Режисьор е Бюрхан Керим, който за първи път я поставя на родна сцена. В..
47 платна от различни творчески етапи на художника Енчо Пиронков предлага изложбата "Енчо Пиронков – живопис – колекция Банови". Те са събирани от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg