Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българска делегация се завърна от семинар в Рим за предотвратяване на изпирането на пари

Снимка: Анелия Торошанова, БНР

Само преди няколко дни българска делегация се върна от семинар обучение в сената в Италия по проектът  LIGHT, който има за цел да повиши компетентността на адвокатите и нотариусите в сферата на Предотвратяване изпирането на пари (ПИП)/Борба с финансирането на тероризма (БФТ), и по този начин да доведе до засилване на тяхната роля в прилагането на ПИП/БФТ и гарантиране на ефективността на политиката в тази област.

Какво се случи на семинара в Сената на Рим между 31 март и 2 април във връзка с реализацията на проекта за повишаване компетентността на адвокатите и нотариусите в областта на предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма, и съответното законодателство на ЕС , каква е ролята на нотариусите и адвокатите?

Анелия Торошанова с Марио Палаци и адв. Мария Ганчева

Темата коментира в “Нашият ден“ адв. Елка Пороминска, председател на асоциацията за жените адвокати, партньор на събитието  в Рим от българска страна:

“От Рим се върнах с усещането, че е възприето едно обществено мнение, че институциите, както държавни, така и частни, така и представителите на свободните професии, имат за задача да работят заедно в тази много тежка материя.

Свидетели сме на действителното засилване на действията по пране на пари. Мнението на лекторите на семинара беше, че организираната престъпност се променя, криминалните групи атакуват и има високи нива на нелегална икономика, което всъщност се явява проблем на демокрацията тези страни на ЕС.

Според един от лекторите, над 90% от сигналите за пране на пари идват от нотариусите в Италия и Испания. За България нямаме данни.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл. 

Има ли мафия в Италия и обвързани ли са италианските магистрати с кръгове от подземния свят? Печалбите от пране на пари в световен мащаб и корупционните практики. Има ли българи, които са разследвани от италиански магистрати за пране на пари? Кои са най-често срещаните схеми за изпиране на пари?

Темите коментира в “Законът и Темида“ Марио Палаци, обществен обвинител-прокурор от Окръжна дирекция „Борба с мафията“ в град Рим, който беше един от лекторите на семинара в сената:

“Начините за пране на пари са изключително много. Основните начини са чрез магазини и ресторанти. Другият много интересен момент е тенденцията зи инвестиране в чужбина.

Имала съм два-три случаи, в които е било намесено името на България. Разследвал съм търговски дружества с участието  на италиански и български граждани.  Имало е случаи, в които дружествата са само с български граждани, но зад тях неофициално са стояли италиански.

Повече за партньорството с българската прокуратура чуйте от пълния разговор в звуковия файл. 

Анелия Торошанова с Енрико Теца и адв. Мария Ганчева

Темата коментира в “Законът и Темида“ Енрико Теца, експерт наблюдател от Италианската конфедерация на либералните професии, работил е над 20 години в ООН и е консултирал България:

“Първата цел е да се прилага европейското законодателство в областта на изпирането на пари и в борбата с организираната престъпност.

Втората цел е да дадем яснота на Европейската комисия, че нейният начин на мислене не е верен, защото те считат, че адвокатите, нотариусите и финансистите са автори на тези действия с изпирането на пари.

Чуйте целия разговор в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00