Директорът на плевенския театър Васил Василев спечели преди дни конкурса за директор на Народния театър „Иван Вазов“, но още няма назначение. Той е един от най-успешните ни млади директори на театри през последните години, който с необичайните си и нестандартни идеи, с репертоара и с привлечените режисьори и актьори успява да напълни салона на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“ в Плевен дори по време на пандемия и ограничения за броя на зрителите.
Васил Василев успява в едни трудни трудни години да запази театъра в Ловеч, когато още съвсем млад 29-годишен е негов директор, и да възроди фестивала „Младите в театъра“. В Плевен пък в най-тежките дни на спрялото време на пандемията, когато салоните бяха опустели въвежда новаторската програма „Пътуващ зрител“ . Билетът включваше и нощувка със закуска в хотел. Така започва театралният туризъм и местата в залата не стигат за първата постановка „Опашката“ на Явор Гърдев с Владимир Карамазов, който получи „Икар“ за водеща мъжка роля. И после се заредиха и останалите постановки. А портретите на политици запълват празните места в салона и така артинсталацията „Заедно на театър – не играем на празни столове, работим на 100 процента“ се хареса на театрите в Сърбия, Литва, Русия и чак в Лондон.
Василев успя да върне Александър Морфов в България и сега той репетира „Антигона“ в Плевен, като премиерата се очаква през месец май. Освен известните български режисьори на плевенска сцена поставят и чужди, като Денис Азаров, Василий Сенин, никола Зависич и други. Васил Василев учредява в Плевен Театрална асоциация на творци от Балканите и Прибалтика.
Въпреки че се твърдеше, че има проблеми с процедурите по конкурса за директор на Народния театър, на 7 април министърът на културата обяви официално в парламента, че всичко е наред и се очаква официалното назначение на Васил Василев. Чуйте повече в взуковия файл.
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg