Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Игричките на Black rabbit

| обновено на 10.04.22 в 11:05
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какво представлява Anonymous и защо споделят на обществеността, чрез Twitter, за своите пробиви? Какво направи преди дни подразделението на анонимните - The Black Rabbit World?

Анализ в „Мрежата“ на експерта по информационна сигурност Любомир Тулев.

Кутията на Пандора и виртуалният свят

Любомир Тулев: „Да, Русия, със своята намеса, със своето нахлуване на украинска територия, отключи кутията на Пандора и в момента наистина виждаме едно огромно обединение на целия хакерски свят, така че дори и войната да приключи на реалния фронт, за което всички се молим това да стане час по- скоро, смятам, че войната на виртуалния фронт, която в момента почна и отключи кутията на Пандора, ще продължи много, много месеци напред във времето.“

Фабриките за тролове

Любомир Тулев: „Троловете са част от тази хибридна война, която се води в момента и битката с тях е изключително трудна. Преди сегашната война в Украйна се смяташе, че троловете са лимитирана бройка потребители, които от сутрин до вечер само това правят – споделят различни коментари в социалните мрежи. За съжаление сега виждаме, че това стана много повсеместно явление. Всички тези потребители, които до преди два месеца бяха антиваксъри, а преди това анти 5G технологиите и бяха против норвежките механизми за защита на децата и пр. и пр., в момента са тези, които подпомагат, чрез своите коментари, пропагандата на Кремъл. Опитайте да напишете един коментар, който е против Путин или против неговата администрация и ще видите как на момента ще започват да ви заливат негативни коментари. Няма да пропусна да спомена едно изследване, което направи Eurostat само преди няколко години. От това изследване става ясно, че българите сме хората, на територията на ЕС, които най-малко можем да оценяваме кога една информация е истинска и кога – не. Ние като нация сме много склонни да биваме повлиявани от едно такова мнение, което е изразено през социалните мрежи.“

Каква е цената на бдителността?

Любомир Тулев: „Освен че трябва да преценяваме коя информация е истинска и коя - не, за да не станем жертва на тази огромна банда от тролове, която в момента вилнее в социалните мрежи, трябва да имаме по-добра дигитална култура, дигитална хигиена. Съгласете се, че няма как с елементарна парола, която е съставена от някакви имена, само с цифри например, или само с букви и която използваме навсякъде, да не улесним хакерите и да не станем жертва на пробивите им. Най-често пробивите се дължат на лесна парола. Говорим това нещо от години и все още българинът няма тази елементарна хигиена да ползва за различни платформи, за различни свои идентичности пароли, които да бъдат сигурни. Това е нещо, което всеки може да направи, за да бъде една степен по-защитен.“

Целият разговор можете да чуете в следващия звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50

Антигероите оживяват: Новата книга на Васил Русев

Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..

обновено на 03.01.25 в 10:02