На 6 април 1947 г. е учредена Варненската държавна опера. Неин пръв директор е оперният певец и режисьор Петър Райчев.„В присъствието на министъра на информацията и изкуствата Димо Казасов, областния директор Иван Делев, кмета на Варна Гено Гутев, председателя на камарата на народната култура арх. Александър Обретенов, председателя на съюза на театралните служители в България Петър Димитров, секретаря на същия съюз Гочо Гочев, директора на Народната опера в София проф. Стоянов, председателя на областния комитет на ОФ и председателя на клуба при камарата на народната култура във Варна Георги Н. Димитров, директора на народния театър във Варна Стефан Николаев, заслужилия артист на народната опера Петър Райчев, диригента на държавния симфоничен оркестър във Варна Руслан Райчев, председателя на професионалната организация на варненските музиканти проф. Марчинков, секретаря на клуба при Камарата на народната култура във Варна Петър Муклев, програмния началник на радио Варна Нюма Белогорски, Стойчо Савов-журналист и представителя на Б.К. служба при Варненския народен театър Петър Бянов, се обсъди въпроса за учредяването на опера във Варна и се констатира:
Че съществуват необходимите условия за изграждане на един оперен колектив – материални условия и кадрови сили“.
Това е точен цитат от учредителния протокол.Операта е нарече варненска областна народна опера. На това събрание се обезпечават средства за един оперен сезон от 12 месеца както следва: от министерството 5 милиона лева, от областната дирекция 3 милиона лева и от варненската община 7 милиона лева – общо 15 милиона лева.
Представленията се играят във Варненския театър два пъти седмично – в понеделник и четвъртък, както и в останалите градове на варненска област.Първото представление е операта „Продадена невеста“ на Бедржих Сметана играна на 7 септември 1947 г. Режисьор е Петър Райчев, диригент Руслан Райчев, диригент на хора Димитър Младенов, художник Асен Попов, балетмайстор Асен Манолов. Главните роли изпълняват Добринка Влахова – Марженка, Светослав Рамаданов – Йеник, Евгени Копчин – Вашек, Йорданка Тенчева – Есмералда, Николай Йорданов – Кецал, Дора Цонева – Людмила, Петър Петров – Крушина, Цветана Николова – Хата, Данаил Апостолов – Миха.
Така започва всичко, а днес операта във Варна все така стои стабилно на музикалната карта на България, макар и като част от ТМПЦ (театрално музикален продуцентски център) с директор Даниела Димова. Впечатляваща програма са подготвили колегите, която започва на 15 април с нова постановка на операта „Дама Пика“ на Чайковски в режисьорската концепция на Вера Немирова, музикалното ръководство на Павел Балев и художествените решения на Юлиян Табаков.
Но оперната вечер на 9 април от 20 часа ще обърне внимание на няколко записа, които съхранява фонотеката на БНР.
Започваме с 2, 4 и 5 картини на „Бал с маски“ на Джузепе Верди, а ролите ще изпълнят:
• Тодор Костов – Рикардо,
• Михаил Зидаров – Ренато,
• Лиляна Анастасова – Амелия,
• Станка Николова – Улрика,
• Йордан Чифудов – Том,
• Ранко Дюлгеров – Самуел,
• Лиляна Чорбаджийска – Оскар,
• Стефан Циганче – Силванов,
• Валерий Шадура – Съдия,
• Веселин Райчев – съсед,
Хор и Оркестър на Варненската опера
Диригент Емил Главанаков, запис от 1957 г.
Продължаваме с 2, 3, 6 и 7 картини на „Дама Пика“ на Пьотр Илич Чайковски, в които участват:
• Тодор Костов – Герман,
• Лиляна Анастасова – Лиза,
• Станка Николова – Графинята,
• Николай Йорданов – граф Томски,
• Георги Койчев – княз Елецки,
• Александрина Милчева – Полина и Миловзор,
• Николай Йорданов – Златогор,
• Благовеста Карнобатлова – Прилепа,
• Делчо Сапунджиев – Чекалински,
• Ранко Дюлгеров – Сурин,
• Радко Карбов – Чаплицки,
• Йордан Чифудов – Нарумов,
• Валери Шадура – Разпоредител,
• София Божилова – Гувернантка,
• Нина Момчилова – Маша
Хор и оркестър на Варненската опера,
диригент Емил Главанаков, запис от 23.01.1962 г.
И завършваме с 2 и 3 действие на „Летящият Холандец“ на Рихард Вагнер, а в ролите участват: Стефан Циганчев, Денчо Белев, Константин Петков, Мари Крикорян, Евгени Леков, Амалия Маринова,
хор и оркестър на Варненската опера, диригент Драгомир Ненов, запис от 23.11.1980 г. - ФОБИ „Стара Загора“.
Снимки: Държавна опера Варна
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg