Асоциация “Анимус“ подготвя мобилен кабинет, който да указва психологическа помощ в училищата. Какво предизвиква агресията при децата и как се отрази дистанционното обучение върху тях?
Темите коментира в “Нашият ден“ Надя Кожухарова, експерт психолог и психотерапевт в асоциация „Анимус“:
“Единственият начин децата да се справят с агресията е да ги научим да се справят с трудни преживявания - тъга, изолация, загуба и разочарование. Това се прави с добър пример в семейството и с разбор на езика на емоциите.
Когато едно дете разпознае негативното чувство в себе си, може да го свърже с конкретно преживяване. Може да започне да мисли кое е добро и кое не е добро за него.
Генезисът на агресията при децата е същият като при възрастните – неспособността са се справят с трудни преживявания и чувства, които създават голямо вътрешно напрежение при тях и често то рефлектира в поведението им.“
Училището и семейството
“Децата общуват най-много в училище и там им се случват основните преживявания, именно в тези взаимоотношения те се научават как да бъдат социални същества.
Училището и семейството в една определена възраст трябва да действат в синхрон. Всяко има своята уникална и специфична роля в живота на детето. Училището трябва да дава една алтернатива на семейството.
За съжаление в наше време повечето родители остават във физическото обгрижване на децата. Много малко от тях преминават в следващата фаза, в която с децата се говори за емоции.“
Правила
“Има две правила, които се опитваме да насърчаваме чрез нашите програми – всичко е позволено, стига то да не вреди на теб или на някой друг. Това са двете правила – не вреди на останалите и не вреди на себе си.“
Дистанционно обучение и война
“Естествено е да се засилва агресията, защото това са допълнителни дразнители, с които децата трябва да се справят.“
Мобилен психологически кабинет
“Специалността училищна психология е много специфична, би трябвало хората, които работят да имат подготовка. В момента липсват експерти, но липсва и нормативна база, която да очертае точната роля на училищния психолог.
В момента училищният психолог не се ползва по предназначение, на практика те в момента запълват всякакви дупки. С мобилния кабинет ще се опитаме да подпомогнем училището в това да отговори по-адекватно на емоционалните потребности на децата.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..
Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...
В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg