Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

12 април - Международен ден на авиацията и космонавтиката

Юрий Гагарин
Снимка: архив

На 12 април 1961 г. на борда на космическия кораб "Восток" съветският летец Юрий Алексеевич Гагарин извършва една обиколка на Земята и става първият човек в историята, полетял в космоса.

Тези 108 минути  слагат началото на пилотираната космонавтика. Четири години по-рано на 4 октомври 1957 г. е поставено началото на практическото усвояване на космоса със старта на първия изкуствен спътник на Земята в Съветския съюз.

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. д-р инж. Георги Желев, директор на Института за космически изследвания и технологии на БАН:

50 години България е космическа държава

“Действително през 1972 г. България започва да се изявява в космическите изследвания и да заявява своето място в Космоса.

В момента се опитваме да държим нивото на България, която тя е заемала в космическите изследвания. Само през 2021 г. в рамките на Института са изпълнявани над 70 проекта по различни линии, свързани основно с Европейската космическа агенция като партньор. В националните програми с различно сътрудничество на колеги от различни държави.

България има участие в споразумението по Плана за европейските коопериращи държави (PECS) на Европейската космическа агенция.

От утвърдените в рамките на 6-7 години 37 проекта, Институтът е участвал, спечелил и работил по 13, 14. Това показва какво е мястото на българската науката и на нашия институт.

Проблемът, който ни намекват от Европейската космическа агенция, е точно връзката наука и бизнес. Този проблем съществува в България. Имаме малко бизнес партньори и няма индустрия, която да застанат зад нас. Бизнес партньори имаме донякъде, бизнесът започва да се ориентира в тази посока, но космическата индустрия в България е слаба.

Ако българската наука и българската бизнес индустрия започнат малко по-активно да работят заедно има шанс малко да се ускори преминаването по стъпките нагоре като асоциирани партньори, а впоследствие и като пълноправни партньори на Европейската космическа агенция.“

Чуйте разговора в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Авд. Десислава Тодорова

Децата мигранти и новите европейски правила

Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..

публикувано на 02.07.25 в 16:35
Д-р Славейко Джамбазов

Застаряваща България – демографски тенденции

Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..

публикувано на 02.07.25 в 12:49

Законопроект за заплатите на медиците ще бъде изготвен до края на юли

До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..

публикувано на 02.07.25 в 11:53

XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" във Варна

В "Нашият ден" гостува Магдалена Гигова , член на журито на XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" , който се състоя в град Варна между 20 и 23 юни. Гигова говори за смисъла на младежкия фестивал, за талантите и стойностните творби, открити в рамките на тазгодишното издание.   Фестивалът е поставил акцент и върху..

публикувано на 02.07.25 в 10:35

Пейзажи от думи и код: къде се срещат книгите и игрите

"Игра на град. Литературната архитектура на видеоигрите" е заглавието на маршрута, организиран днес от фондация "Прочети София". Събитието започва в 18:30 часа от алеята за игра на петанк в Докторската градина, зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София. Автор и водещ на събитието е Северина Станкева — докторант в..

публикувано на 02.07.25 в 10:14