България е от малкото европейски страни, в чийто План за възстановяване и устойчивост присъства и културата. Заслуга за това до голяма степен има инициативната група, работила по изготвянето му в тази част.
Сферата на културата намира място и е представена в три направления на европейския документ, които обхващат:
• Култура и творчески индустрии: изграждане на приобщаваща, активно включена в европейските културни процеси и устойчива екосистема;
• Дигитализация на движими културни ценности: музейни, библиотечни, аудиовизуални и архивни фондове;
• Инфраструктура, свързана с културата.
Екосистемата за подкрепа на културните и творчески индустрии, вписана в Плана за възстановяване, има четири направления: окуражаване на международното сътрудничество; подкрепа за развитие на достъпа до културни продукти на публиките в малките населени места; схема за общински културни политики и програма за обучение и изграждане на капацитет на различни видове организации – културната администрация и операторите в сектора.
Първата стъпка, която трябва да се предприеме, преди да бъдат разпределени каквито и да било средства, това включва и безвъзмездната финансова помощ, е да бъде постигната обща визия на основата на споделени ценности за развитие на културния сектор. Основен приоритет в тази визия е реформирането на публичните разходи за културни и творчески индустрии в Национален фонд „Култура“.
В „Какво се случва“ част от хората, участвали в инициативната работна група – Яна Генова, Мира Сталева и Малина Едрева, се обединиха около идеята, че трябва да бъде постигната прозрачност по отношение на това какво се цели с този план. Тоест доколко принципала, в случая Министерството на културата и Фонд „Култура“, като негов основен инструмент, разпознават амбициите на Плана за възстановяване и мисиите, които са заложени в сектор „Култура“, като собствени. Те посочиха, че за прилагането на Плана е необходим и диалог между институциите, които го администрират, и инициативната работна група.
Какви средства ще бъдат отпуснати в сектор „Култура“ и изработен ли е механизъм за разпределението им е въпрос, чийто отговор групата все още очаква от страна на Министерството на културата.
Подробностите чуйте в звуковите файлове.
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова , водеща фигура в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..
В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места – чуйте от интервюто авторката.
В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов:
В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..
Гост в "Нашият ден" е ас. д-р Тодор Петев , преподавател по изкуствознание и музейно дело в департамент "Изящни изкуства" на Нов български университет. Повод за разговора е изложбата "Соломоновата Песен на песните. Отгласи". "Това е интердисциплинарен проект, а не просто изложба – една от характерните особености на начина, по който в НБУ..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg