В месеца на детската книга проф. Христо Пимпирев и Екатерина Виткова представят новата детска книга "Антарктида - бяла приказка. Историята на пингвина Гошо", част от културната програма на Българския антарктически институт.
Двамата автори разказват завладяваща приказва за Ледения континент, в която главен герой е пингвинът Гошо, живял на българската полярна база през 1993 година по време на втората експедиция на страната ни. Книгата пресъздава истинска история от антарктическите дневници на проф. Пимпирев за спасяването на ранения пингвин. Тя представя Белия континент по подходящ начин на най-малките с неговия растителен, животински и леден свят и с помощта на красивите илюстрации на младата художничка Мария Цакова.
Разговорът за Антарктида се разширява с покана от проф. Пимпирев за документалната фотоизложбата "30 години заедно в Антарктида - България, Испания и Аржентина", посветена на дългогодишното сътрудничество между трите страни в изследването на Южния полюс.
Изложбата представя 40 фотографии, запечатали незабравими моменти от приключенията на българските полярници с испанските и аржентинските им колеги. Може да бъде разгледана до 11 май в подкуполното пространство на Ларгото (Античен културно-комуникационен комплекс "Сердика").
Фотоизложбата се организира от Регионален исторически музей - София.
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата предизвикали написването на нейната нова седма стихосбирка "Хляб, любов и други ангели". В нея тя разговаря директно с читателя. Непринуденият тон и темите, свързани с вълненията на повечето хора, правят..
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg