Наградата в конкурса, организиран от Националния дарителски фонд „13 века България“, по традиция ще бъде връчена на 11 май
Развръзката на единадесетото издание на конкурса „Роман на годината“ ще бъде по традиция на 11 май, но до връчването ѝ в галерия „Средец“ шестимата номинирани ще тръпнат кой от тях ще получи престижния приз.
Ще задържим в тайна имената на журито, съставено от именити литератори и рицари на словото, но е задължително да представим авторите и произведенията, които избраха от представените на вниманието им 34 романа, издадени през 2021 година само шест.
Номинираните творби и писатели са:
• „Жена на вятъра“ – Александър Секулов
• „Мисия Туран“ – Алек Попов
• „24 часа труд“ – Васил Панайотов
• „Шестият пръст“ – Деляна Манева
• „Опашката“ – Захари Карабашлиев
• „Т като Ташкент“ – Христо Карастоянов
Единствено за Деляна Манева романът е дебют, но тя пък има опит като сценарист на „Мисия Лондон“.
За да разберем кой ще получи почетна грамота за Роман на годината с логото на НДФ „13 века България“ и съответстващото ѝ парично покритие от 11 хиляди лева ще трябва да изчакаме месец.
Целта на конкурса е да насърчава и популяризира съвременната художествена литература. В него могат да кандидатстват писатели и издателски къщи с романи, издадени през предхождащата връчването на наградата година.
Литературната надпревара е създадена от Националния дарителски фонд „13 века България“ през 2011 година.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg