За начало на акционерното дело в България се приема 1862 г., когато в Цариград е регистрирано параплувно търговско дружество - “Провидение“ с капитал от 12 500 турски лири.
До Освобождението на България са създадени общо 11 акционерни дружества, но на 27 декември 1947 г. имуществото на Българската борса преминава към държавата.
Темата коментира в “Нашият ден“ Жечко Димитров, изпълнителен директор на СФБ Капиталов пазар АД:
“Настоящата оценка на самата Фондова борса могат да покажат цените на нейните акции. От няколко години тя е публично дружество. Въпреки че не се занимава със спекулации на ценни книжа, тя е мястото, в което се сключват сделките на пазара. Въпреки това доверието на инвеститорите повиши цените на акциите на борсата само за една година с повече от 70%. Ако някой си беше купил преди година акции за 100 лева, днес би имал за 170.“
Нужна ли е стратегия?
“Трябва да има не само стратегия, но и последователна политика и то най-вече от страна на държавата, защото пазарните участници са достатъчно мотивирани, те така или иначе участват, но ако няма инвестиционна среда, култура и последователни управленски решения, това води до изтласкване на Фондовата борса в ъгъла.
Началото
“При възстановяване на борсовата търговия в България през 1992 г. нямаше приет закон за борсите и всъщност Софийска фондова борса, която възстанови дейността си тогава, работихме само на базата на приетия дотогава Търговски закон. През 1992 г. имаше общо 603 акционерни дружества. Това, което имаше 1992 г. обаче бяха големите очаквания за предстоящата трансформация на държавната собственост – масовата приватизация и огромните очаквания на всички България да тръгне по пътя на развитата пазарна икономика. Частната инициатива, без липса на специализирано законодателство, накара учредителите на Софийска фондова борса – БСК да станат инициатор на възстановяването на тази фондова търговия.“
Финансовите пирамиди
“Това се случи, защото липсваше специализирана нормативна уредба. Да си спомним, че борсата в Ню Йорк съществува повече от 150 г. преди да се създаде Закон за ценните книжа в САЩ. Той възниква именно, защото настъпва големият борсов крах, когато борсовата паника отнема спестяванията на хиляди хора.
Същото се случи и при нас, когато няма законодателство, когато няма правила, се появяват хора, които усещат слабостите на системата и продават обещания на хората, които, ентусиазирани от предстоящите промени, инвестираха много средства. За съжаление Комисията по финансов надзор не спря лошите практики на приватизационните фондове. От тези 1200 предприятия, които минаха през масовата приватизация, до момента на борсата са останали малко повече от 350, заедно с новопоявилите се дружества, другите просто излязоха от пазара.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...
За потенциала на ЛАРП (форма на ролева игра) да се използва за обучение, подобряване на комуникацията, работата в екип, взимането на решения и други полезни неща разговаряме във "Време за наука" с Илина Конакчиева , автор на учебно помагало за използване на ЛАРП игри в образованието. ЛАРП е съкращение от английското понятие Live Action Role..
Какво ни казва за променящия се свят на производителния труд изследването Broken class, Broken Glass – разговор във "Време за наука" с антрополога д-р Димитра Кофти. Д-р Кофти базира своите изследвания на теренни проучвания в България и Гърция. Тя е автор на докторантско изследване върху променящите се трудови отношения в контекста на..
Българите имат малко познания и недобра преценка по отношение на тегленето, оползотворяването и управлението на изтеглен кредит. Поне това казва статистиката, според която един на всеки трима работещи има проблемен дълг. Какво е да си длъжник в България? Кой и как трябва да помогне на хората, изпаднали в неплатежоспособност, да си "стъпят на..
На 22 април 1970 г. в САЩ за първи път е отбелязан Денят на Земята. В проявите тогава се включват повече от 20 милиона американци от всички краища на страната. Като резултат от това събитие се оформя мощно движение в защита на околната среда и са приети законите за чист въздух и чиста вода на САЩ. Идеята е да се привлече вниманието на хората към..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg