Галерия „Стубел“ представя самостоятелната изложба на художничката Десислава Унгер, едно име не толкова познато на нашата художествена сцена. Експозицията има заглавие: „Невъзможната тишина“ и включва рисунки, смесена техника (акрил, гваш, маслена живопис) и няколко пейзажа – голямо форматни творби, гравюри на дърво. Живописните творби са обединени от няколко цикъла – серия „Стартова позиция тишина“, серия „Обсебен“, серия „Игли“ – една много лична посока на работа през последно време, серия „Можеш да си там“, дърворез.
Десислава Унгер в своите рисунки и живописни творби изследва темата за човека, макар че и в абстракциите, и в пейзажа човешките фигури липсват–защото нещата са сетивни, отпечатък на действията на човека, следите от преживяното и изстраданото. Една живопис, която е по-минималистична, дори сюрреалистична, в която образът сякаш постепенно се разпада.
Завършила Националната гимназия за приложни изкуства „Свети Лука“, а след това живопис при проф. Андрей Даниел, от 2005 година Десислава Унгер живее и работи във Виена, където завършва магистратура в Университета за приложни изкуство там. Носител е на две втори награди в Национален конкурс за млади художници, както и наградата за съвременно изкуство БАЗА.
Изложбата ѝ в галерия „Стубел“ е първата по-значителна нейна самостоятелна изложба у нас, едно име което трябва да следите.
Чуйте как Десислава Унгер представя своите цикли от изложбата „Невъзможната тишина“ в „Артефир“, която може да бъде видяна до 3 май.
В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора. Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". "Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в..
Полската писателка, есеистка, романистка, авторка на сценарии, поетеса и психоложка Олга Наво́я Тока̀рчук е родена през 1962 година в град Сулехов, Любушко войводство. Тя е носителка на международната награда "Букър" за романа "Бегуни" и двукратна лауреатка на литературната награда "Нике" за романите "Бегуни" и "Якубови книги". Носител на Нобеловата..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между САЩ и Великобритания "лудата глава" на българската авиация, която остава завинаги на 27 години. До днес съществуват тези за действията на Димитър Списаревски – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил,..
Международният конкурс за хайку на името на Мая Любенова се проведе за шести път. Днес, в Световния ден на хайку, излязоха резултатите от конкурса. Тази година в българската секция са получени 179 творби от 91 автори, а в международната секция – 464 хайку от 232 автори от 40 държави. Журито в българската секция Владислав Христов и Гергана Янинска..
В "Нашият ден" разговаряме със Златко Паунов – скулптор, дарител и почетен гражданин на град Трявна. Човек, обиколил няколко пъти земното кълбо, благодарение на когото в Трявна има Музей на азиатското и африканското изкуство. Търсенията на твореца се простират от Родопите, където е роден баща му, до Непал, Тибет и Индия. Пътуването и..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк,..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg