Седемнайсет фотографи с нетипичен поглед към ежедневието представят българската стрийт сцена в новия брой на италианското списание „Eyeshot“ – едно от най-престижните издания за фотография в света.
Редакторът на списанието, което е част от едноименното издателство за фотокниги, Марко Саварезе е привлечен от българската улична и документална фотография и начина, по който фотографите ни запечатват времето, в което живеят. С помощта на Свилен Начев той се спира на някои от най-ярките представители на т.нар. нова вълна в българската стрийт фотография. Автори, част от които са познати не само като фотографи, но и като режисьори, оператори и фотожурналисти, популярни имена от фотографската сцена през последните години, но и някои непознати млади фотографи, а именно – Михаела Аройо, Денис Бучел, Ясен Велчев, Павел Г. Веснаков, Александър Димитров, Мартин Илиев, Стефан Колев, Венцислав Лалев, Стоян Николаев, Валерий Пощаров, Любомир Скумов и Пенко Скумов, Александър Станишев, Десислава Станчева, Денислав Стойчев, Владимир Яворов и самият Свилен Начев.
В новия концептуален брой на международното фотоиздание, който излиза в лимитиран тираж на днешния 15 април, най-силно се откроява безпределната чувствителност към света около нас, която притежават включените в него фотографи.
„Стрийт фотографията има това очарование да внася значимост на иначе незабележими и незначителни неща. Всеки от авторите успява да обърне своята чувствителност към един свят, който може би дори не срещаме в ежедневието си, въпреки че именно за него говорим“, казва Валерий Пощаров. Той участва в броя на „Eyeshot“ с фрагменти от дългогодишния си проект „Последният човек на Родопите“, който уж показва образа на планинския човек, а всъщност рисува символиката на живота и смъртта.
Според него именно възможността да останат вдъхновени към живота и към онези ценности, които тепърва трябва да бъдат откривани, е това, което обединява представените в списанието фотографи. А откриването се случва само ако успееш да запазиш „детската си чувствителност към незнанието“.
Специфичното във фотографиите, побрани в новия брой на италианското фотоиздание, е и освободеността от контекста на една конкретна тема и навлизането надълбоко в концептуалното.
Животът, като нещо фундаментално, е най-вдъхновяващото място и фотографът трябва да бъде там, да изживее сцената. Дефакто всеки кадър е част от нас и може би това е един фотодневник на нашия живот“, допълва Свилен Начев.
Двамата с Валерий Пощаров ще участват на започващата днес Международна конференция за фотография в Поморие. Тя ще продължи до 17 април и ще включва различни панели и разговори, посветени на фотосвета. В нейните рамки Свилен Начев (заедно с Пенко Скумов) ще разкаже за обикновения живот в кадър, а Валерий Пощаров – за бъдещето на фотографията, което се развива в естественото продължение на един кадър – фотокнигата.
А повече за посветения на България брой на „Eyeshot“ чуйте в звуковия файл.
Снимките са предоставени от фотографите
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик. Събитието е под егидата на Консулския кореспондент на Италия във Варна Антонио Таркуинио и Международния артцентър "Антино“ в Рим, в сътрудничество с Посолството на Италия и Италианския културен..
В редакция "Хумор и сатира" сме виждали всякакви забавления и сме се убедили, че много важно е забавлението да е на точното място в точното време. Например добре е снежни човеци да се правят на полето през зимата, а не на плажа през лятото. За плажа през лятото има други забавления, едно от които ще популяризираме в неделя веднага след новините в 18..
RADAR Festival Beyond Music се завръща между 7-и и 10-и август във Варна и както всеки път, предлага богата програма от аудио-визуални преживявания. "Бъдещето на музиката в ерата на изкуствения интелект" е основна тема на 12-ото издание. Освен вълнуваща програма от концерти, включващи джаз, електроника, видео и AI технологии, Радар ще е..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна Монова, която си отиде от света през миналия август. На 16 септември Театър 199 "Валентин Стойчев" ще открие юбилейния си 60-и сезон. Първото представление е "Хаос" от Мика Миляхо. Превод – Златна..
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg