Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Осанна до Разпни Го

Снимка: БГНЕС

В днешната шеста великопостна неделя православните християни възпоменават тържествения вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим. Преди близо 2000 г. неизмеримо кротък и смирен, възседнал осле, пет дни преди големия юдейски празник Пасха, Той влиза в Йерусалим. Чули за чудесата, които върши, както и за възкресяването на Лазаря, станало предишния ден, юдеи от всички страни се стичат радостни и пременени да посрещнат очаквания Месия.

За съжаление ликуващите в този ден с възгласа: „Осанна“, само след няколко дни с цяло гърло ще крещят: „Разпни Го.“ Те дори не подозират за тази промяна, която ще настъпи, но Сърцеведът Христос знае това, както знае и трагичното бъдеще на Йерусалим и неговите деца.

Какви са поуките от този епизод от живота на Христос ще разговаряме в деня на тържествения вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим, празник известен като Цветница, Връбница и Неделя Вайя заедно с доц. Калин Михайлов, поет и преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ ще погледнем към посланията от евангелското събитие.


Християнска поезия
Стихотворението „Връбница“ от Йордан Стубел, в изпълнение на актьора Ириней Константинов


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

История с мечки – или какво трябва да знаем, когато отидем с кошница в гората

Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите.  Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..

публикувано на 07.04.25 в 16:45
Васил Велев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Мъдри мисли за наследствените демокрации в Азия

Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...

публикувано на 07.04.25 в 14:04

Импулсът в мен: Бавен интернет

Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента.  Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..

публикувано на 07.04.25 в 13:34

Монография за бъдещето на комуникациите в ерата на ИИ

Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..

обновено на 07.04.25 в 11:22

Започна записването за конкурса "Сайт на годината"

Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..

публикувано на 07.04.25 в 10:46