Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ирина Недева: Политическата класа у нас все още не разбира какви трябва да са медиите

Снимка: БГНЕС

В началото на този месец Комисията по култура и медии в НС прие за четири минути старите правила за избор на нови членове на СЕМ от парламентарната квота, тъй като мандатът на двама от членовете на СЕМ изтича в края на този месец.

Тази сряда, ден, преди срокът за номинации да изтече, от ИТН внесоха в деловодството на Парламента своята номинация – член на СЕМ от квотата на НС да бъде Мартин Карбовски.

АЕЖ-България реагираха веднага с позиция, която подробно може да прочетете на сайта им и организира протест под надслов: "Спрете гаврата с медиите" в градинката до Народното събрание на 15 април от 18.30 ч.

За протеста и само медиен ли е казусът с предложението на Мартин Карбовски за член на СЕМ коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Ирина Недева, председател на АЕЖ-България.

Към кого е апелът "Спрете гаврата с медиите?
"Този апел е към политиците като цяло, защото на нас ни се струва че не можем да ги делим даже на управляващи и опозиция. Има проблем в България с разбирането от страна на политическата класа какво трябва да се случва с медиите и как да осигурят, това което се изисква според всички правила на нормалните демокрации, а именно редакционната независимост на медиите.
За първи път видяхме от страна на "Продължаваме промяната" опит за диалог с професионалната общност. Да се надяваме, че разумът ще надделее.

Има много сериозни политически залози в момента в България и дестабилизирането на страната ни, като член ЕС и на НАТО определено води до това някой да печели от тази дестабилизация.

В тази усложнена геополитическа ситуация възможните печеливши други държави са ясни. В момента Русия е в открита война с Украйна. Всичко, което засяга огромната машина за дезинформация от страна на Руската държава взривява международното право.
Вместо да правим качествена журналистика в България се оказва че се играят игри за надмощие, кой кого."

Тази номинация бе сравнена от не един колега с номинацията на Делян Пеевски за шеф на ДАНС през 2013. Приличат ли си по нещо според вас двете номинации?
"И тогава имаше стъпка назад, но сега като че ли тази стъпка беше направена много бързо. Най-важното е да се успокоят жестовете, които идват от областта на ентъртеймънта, на шоуто, поне по отношение на това което страната ни трябва да прави спрямо изискванията и регламентите на Европейския съюз. Най-зле стоим в Европа."

Искате ли оставката на Тошко Йорданов като председател на комисията по култура и медии?
"Да, ние сме заявили, че са преминати червените линии на употребата на медийната тема като повод за шоу и като повод за провокации. "


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47