Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ирина Недева: Политическата класа у нас все още не разбира какви трябва да са медиите

Снимка: БГНЕС

В началото на този месец Комисията по култура и медии в НС прие за четири минути старите правила за избор на нови членове на СЕМ от парламентарната квота, тъй като мандатът на двама от членовете на СЕМ изтича в края на този месец.

Тази сряда, ден, преди срокът за номинации да изтече, от ИТН внесоха в деловодството на Парламента своята номинация – член на СЕМ от квотата на НС да бъде Мартин Карбовски.

АЕЖ-България реагираха веднага с позиция, която подробно може да прочетете на сайта им и организира протест под надслов: "Спрете гаврата с медиите" в градинката до Народното събрание на 15 април от 18.30 ч.

За протеста и само медиен ли е казусът с предложението на Мартин Карбовски за член на СЕМ коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Ирина Недева, председател на АЕЖ-България.

Към кого е апелът "Спрете гаврата с медиите?
"Този апел е към политиците като цяло, защото на нас ни се струва че не можем да ги делим даже на управляващи и опозиция. Има проблем в България с разбирането от страна на политическата класа какво трябва да се случва с медиите и как да осигурят, това което се изисква според всички правила на нормалните демокрации, а именно редакционната независимост на медиите.
За първи път видяхме от страна на "Продължаваме промяната" опит за диалог с професионалната общност. Да се надяваме, че разумът ще надделее.

Има много сериозни политически залози в момента в България и дестабилизирането на страната ни, като член ЕС и на НАТО определено води до това някой да печели от тази дестабилизация.

В тази усложнена геополитическа ситуация възможните печеливши други държави са ясни. В момента Русия е в открита война с Украйна. Всичко, което засяга огромната машина за дезинформация от страна на Руската държава взривява международното право.
Вместо да правим качествена журналистика в България се оказва че се играят игри за надмощие, кой кого."

Тази номинация бе сравнена от не един колега с номинацията на Делян Пеевски за шеф на ДАНС през 2013. Приличат ли си по нещо според вас двете номинации?
"И тогава имаше стъпка назад, но сега като че ли тази стъпка беше направена много бързо. Най-важното е да се успокоят жестовете, които идват от областта на ентъртеймънта, на шоуто, поне по отношение на това което страната ни трябва да прави спрямо изискванията и регламентите на Европейския съюз. Най-зле стоим в Европа."

Искате ли оставката на Тошко Йорданов като председател на комисията по култура и медии?
"Да, ние сме заявили, че са преминати червените линии на употребата на медийната тема като повод за шоу и като повод за провокации. "


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емона Иванова

Емона Иванова за спорта и мечтите

Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена.  Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..

публикувано на 03.04.25 в 15:56
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20