За православния свят днес е Велики понеделник. Това е първият ден от Страстната седмица, която припомня за последните дни от земния живот на Иисус Христос.
Страстната седмица се нарича така, защото през нея християните възпоменават Христовите страдания. Наименованието идва от старобългарската дума страст, която означава страдание.
Всеки един от дните е определен да се възпоменава даден момент от Христовия път на земята в последната седмица преди неговото възкресение. По традиция през Велики понеделник се смята, че Синът Божи показва на учениците си с изсъхването на безплодната смоковница (смокиня), че ще получат всичко, което поискат с молитва.
С образа на безплодната смокиня, която изсъхнала след като била прокълната от Господ с думите:
“Всяко дърво, което не дава добър плод, бива отсичано и хвърлено в огън“, ни се дава повод да се замислим върху състоятелността и смисъла на нашите делата, които се нашия плод, които даваме в обществото.
А в духовен план за християните това е предупреждение, че ако вярата им не е действена т.е. не живеят в молитвено общение с Бога, не се стремят към усъвършенстване във вярата и любовта те не могат да принесат добри плодове и стават негодни за божията милост.
На същия ден Христос изгонва и търговците от храма с думите:
"Домът ми ще се нарече дом молитвен за всички народи, а вие го направихте разбойнически вертеп“. Това е предупреждение за всички, които в една или друга степен се опитват да използват Църквата за собствени облаги или да я превърнат в политическа идеология.
На Велики понеделник се възпоменава и старозаветният Йосиф , които се възприема като предобраз на страдащия Христос.
Той бил любим син на патриарх Яков, поради което, а и заради духовната красота и целомъдрие, които притежавал, си спечелил завистта на братята си. Завист, която с течение на времето прераснала в омраза.
Братята му решили да се отърват от него и го продали за 20 сребърника на търговци, които също го продали в Египет за роб. Не след дълго, набеден от жената на царедвореца, че е посегнал на честта й, Йосиф бил хвърлен в тъмница. Но надарен от Бога с дар да тълкува сънища, той спечелил доверието на фараона, прославил се със своята мъдрост, бил възвеличен като спасител на народа и заел второ място след фараона над целия Египет.
Йосиф се смята за предобраз на Христос, защото и Христос пострада заради завист от Своите сънародници – евреи, продаден бе за 30 сребърника от Своя ученик, разпънат и положен в гроб, той възкръсна и победи греха, като дари на вярващите в него живот вечен.
През Велики вторник Синът Божи разказва няколко притчи, с които разобличава книжниците и фарисеите и разкрива същността на Второто си пришествие на земята, когато едни ще възкръснат за живот вечен, а други за осъждане.
Господ Иисус Христос ни дава и пример как да благотворим - не да даваме от излишъка си за тази цел, а като бедната вдовица да отделим от последните си материални средства.
Църквата ни припомня също притчата за талантите, като ни приканя да се трудим и да усъвършенстваме способностите, с които Бог ни е дарувал. През първите три дни от Страстната седмица се пее молитвата на младоженеца - „Последование на Жениха”, която ни приканва да се уподобим по дух, както на десетте девици от разказаната притча, очакващи своя Жених, Иисус Христос, така и на верния и буден слуга, готов да посрещне Господ“.
Чуйте коментара в звуковия файл.
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
В навечерието на 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Милена Шаркова от фондация "Емил Шарков" и с Венцеслав Рангелов – спортен деятел, филантроп и съосновател на фондация "Национали 94". Шаркова и Рангелов да двама души с големи сърца, които за поредна година организираха благотворителни събития в подкрепа на децата на загиналите..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта за празничната трапеза. В България една от най-обичаните традиции в новогодишната нощ е приготвянето на баница с късмети. Този обреден десерт символизира надеждата за щастие и успехи през новата..
Вечерта на Нова година не е нужно да премине на масата пред телевизора. За да не ни е скучно, може да изготвим собствена забавна програма. За тържеството ще ви трябват дребни подаръчета, като забавни малки предмети, бонбони и вкусотийки. Помислете също колко човека ще се съберете, ще има ли деца и на каква възраст, какво ще е свободното..
По традиция програмата за култура и образование на БНР излъчва директно Новогодишния концерт на Виенската филхармония – едно от най-популярните музикални..
Истории за семейните връзки, приятелството и утехата, която носи природата, побрани в стихове. Общо 59 на брой. Всяко едно от тях е нишка в гоблена на..
В рубриката "Епизоди от живота" предлагаме идея за слушателите, които са решили да празнуват Нова година в уюта на дома, но все още не са избрали десерта..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg