Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва Страстната седмица

Снимка: архив

За православния свят днес е Велики понеделник. Това е първият ден от Страстната седмица, която припомня за последните дни от земния живот на Иисус Христос.

Страстната седмица се нарича така, защото през нея християните възпоменават Христовите страдания. Наименованието идва от старобългарската дума страст, която означава страдание.

Всеки един от дните е определен да се възпоменава даден момент от Христовия път на земята в последната седмица преди неговото възкресение. По традиция през Велики понеделник се смята, че Синът Божи показва на учениците си с изсъхването на безплодната смоковница (смокиня), че ще получат всичко, което поискат с молитва.

С образа на безплодната смокиня, която изсъхнала след като била прокълната от Господ с думите:

“Всяко дърво, което не дава добър плод, бива отсичано и хвърлено в огън“, ни се дава повод да се замислим върху състоятелността и смисъла на нашите делата, които се нашия плод, които даваме в обществото.

А в духовен план за християните това е предупреждение, че ако вярата им не е действена т.е. не живеят в молитвено общение с Бога, не се стремят към усъвършенстване във вярата и любовта те не могат да принесат добри плодове и стават негодни за божията милост.

На същия ден Христос изгонва и търговците от храма с думите:

"Домът ми ще се нарече дом молитвен за всички народи, а вие го направихте разбойнически вертеп“. Това е предупреждение за всички, които в една или друга степен се опитват да използват Църквата за собствени облаги или да я превърнат в политическа идеология.

На Велики понеделник се възпоменава и старозаветният Йосиф , които се възприема като предобраз на страдащия Христос.

Той бил любим син на патриарх Яков, поради което, а и заради духовната красота и целомъдрие, които притежавал, си спечелил завистта на братята си. Завист, която с течение на времето прераснала в омраза.

Братята му решили да се отърват от него и го продали за 20 сребърника на търговци, които също го продали в Египет за роб. Не след дълго, набеден от жената на царедвореца, че е посегнал на честта й, Йосиф бил хвърлен в тъмница. Но надарен от Бога с дар да тълкува сънища, той спечелил доверието на фараона, прославил се със своята мъдрост, бил възвеличен като спасител на народа и заел второ място след фараона над целия Египет.

Йосиф се смята за предобраз на Христос, защото и Христос пострада заради завист от Своите сънародници – евреи, продаден бе за 30 сребърника от Своя ученик, разпънат и положен в гроб, той възкръсна и победи греха, като дари на вярващите в него живот вечен.

През Велики вторник Синът Божи разказва няколко притчи, с които разобличава книжниците и фарисеите и разкрива същността на Второто си пришествие на земята, когато едни ще възкръснат за живот вечен, а други за осъждане.

Господ Иисус Христос ни дава и пример как да благотворим - не да даваме от излишъка си за тази цел, а като бедната вдовица да отделим от последните си материални средства.

Църквата ни припомня също притчата за талантите, като ни приканя да се трудим и да усъвършенстваме способностите, с които Бог ни е дарувал. През първите три дни от Страстната седмица се пее молитвата на младоженеца -  „Последование на Жениха”, която ни приканва да се уподобим по дух, както на десетте девици от разказаната притча, очакващи своя Жених, Иисус Христос, така и на верния и буден слуга, готов да посрещне Господ“.

Чуйте коментара в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда за Ръжево Конаре

Село Ръжево Конаре се намира в община Калояново и е на 27 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 1400 човека. Ранни сведения за живота в селото през първата половина на 19-и век са преданията за чумавото – чумната епидемия от 1836 - 1837 година. Те разказват, че цели семейства напускали селото и се заселвали или само нощем..

публикувано на 01.06.24 в 09:05
Амели Льоклер

Животът на една френска бизнесдама в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с Амели Льоклер , една французойка, родена близо до Бордо, живяла из цяла Франция и дори за няколко години в Белгия, която казва, че климата на България е най-хубавият. Амели живее трайно тук от вече седем години.  След като е премила през работа в съдебната и МВР системата у нас, днес Амели е управител на своя..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата. Лора Шумкова е фигура,..

обновено на 31.05.24 в 13:10
Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров, Мария Мира Христова и Елинка Величкова

"Семейно радио" с Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров и музикалният редактор Елинка Величкова

В последното майско издание на "Семейно радио" за 2024-а гостува журналистката от Балканска редакция на БТА Магдалена Димитрова заедно с баща си – вестникарят и журналист Ивайло Димитров. Музикален редактор на броя е легендата на програма "Христо Ботев" Елинка Величкова. За нея и за екипа на предаването събитието е – последен ефир за Елинка преди..

публикувано на 31.05.24 в 13:01

Пандемия ли е насилието: Битката на една майка със съдебната система

Пандемия ли е насилието? Предаването "Законът и Темида" насочва вниманието на слушателите към частния случай на Биляна Борисова от град Шумен . Борисова споделя: "Съдебната война започна от 31 декември 2021 година, когато, след като съпругът ми сподели традиционната вечеря, се оказа, че ми е завел първото дело за домашно насилие. Никоя майка..

публикувано на 31.05.24 в 12:03