Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звезди под клепачите

Николай Терзийски
Снимка: Ангелина Грозева

Романът "Звезди под клепачите" проследява живота и семейното минало на героите в три любовни истории от три периода – след Освобождението, по време на комунизма и днес, в пандемични условия. Трите периода представляват паралелни структури, отразени една в друга. С други думи – всяка една от тези истории измисля света на другата. Всяка носи белезите, които я превръщат от лична и уникална в навременна и универсална. Сходни са имената на героите, начинът, по който са изградили битието си, моделът на родителското им семейство, важните събития и най-съдбовната среща в живота им, която е именно във фокуса на романа. Тази съдбовна среща и в трите случая е между хора с огромна разлика във възрастта – начин, по който авторът драматизира една от централните теми, по които работи и в трите си романа: времето:

"Тази книга тръгна от личен момент – смъртта на моя баща. Тази празнота, която отвори този момент в мен този момент, ме поведе към една от тези истории. Странното беше, че аз мислех за смъртта и за празнината, но се получаваше книга за любовта. Срещаха се моите герои Йосиф и Марта. Един по-възрастен мъж, успял предприемач, вижда зелените очи на една млада девойка. Този поглед му припомня какви картини е рисувал. Винаги е носел в себе си рисуването, но се е посветил на фабриката си. Това го провокира да рисува пак, рисува момиче по-младо и по-възрастен мъж, които са като него и това момиче, но и са различни. И това става втората история, историята на мъжът и момичето от картината, които пак така се срещат и пак не успяват да реализират чувството между тях. Там пък героят се връща към писането на музика, той създава песен, в която пък живеят третите герои на третата история, а пък третите герои измислят първата. И те са едновременно едни и същи любовни истории, но и различни, защото се развиват по-различно време. И в трите си книги флиртувам с идеята за времето и се опитвам да изразя моето чувство във времето. От една страна разликата във възрастта между двамата влюбени герои и в трите истории, от друга страна разликата в 40 години на периодите на самите истории."

Заглавието насочва към картина, която рисува главния герой и нарича "Звезди под клепачите". На финала на романа Терзийски пишете – "ние измисляме световете" и "че всичко е вътре в нас", и че любовта е причината за събитията в живота ни като комунизъм, като пандемия. Николай Терзийски пише в стила на сферична постройка и използва похвата игра на думи. Другите издания на Николай са – романът "Отлъчване" – осем истории, обхващащи два века, "Хроники на неведомото" е роман за създаването.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инициативата

Облечен или не – слушай!

В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..

публикувано на 17.01.25 в 16:45

Открива се MENAR – кинофестивалът от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино"   с няколко продукции – къде драматични, къде..

публикувано на 17.01.25 в 16:25

Как творчеството решава проблеми

Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си?  Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..

публикувано на 17.01.25 в 16:06
Джани Родари

Изкуството в мен: Любимецът на децата Джани Родари

Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..

публикувано на 17.01.25 в 15:59
Янислав, Надин, Борислав Вълов /ЕЙ БО/, Мария и Марта

Тийнейджърът в мен: Борислав Вълов

ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът  Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..

публикувано на 17.01.25 в 15:49