Последното издание, посветено на британски писател и драматург – Дъглас Ноел Адамс е "Без паника" на Нийл Геймън. Адамс е популярен автор на хумористична фантастика, а най-известната му творба е романът "Пътеводител на галактическия стопаджия", който започва като радиокомедия през 1978 г. и се превръща в "трилогия" от пет книги, която се продава в 15 милиона копия до края на живота му, телевизионен сериал, няколко пиеси и комикси, компютърна игра и игрален филм през 2005 г. Приносът на Адамс към радиото във Великобритания е отбелязан в Алеята на славата на Британската радио академия. Книгата "Без паника" вече е в превод на български от преводачката Светлана Комогорова.
Най-известното и влиятелно произведение на Адамс е "Пътеводител на галактическия стопаджия", то започва като радиопиеса, става и книга и дори компютърна игра. Приключенията на героите Форд и Артър са по пътя им към откриването на тайните на Вселената и на себе си. Този пътеводител всъщност е телефонът в днешния му вид, както го познаваме. В една от главите на книгата "Без паника" – "Dot.com, с който няма как да се обърка нещо", Нийл Геймън цитира Адамс – "аз не предвидих интернет, но и компютърната индустрия не го предвиди". С тази си препратка, той се опитва да насочи вниманието ни колко внимателни и предвидливи трябва да бъдем с технологиите – Част от книгата е и пиесата "Ресторант на края на света", която разглежда и въпросът за края на света, но и за ежедневните ни битови зависимости. С различни предизвикателства се сблъскват героите – Артър Дент и Форд Префект. Интересен е сюжетът и на "Доктор Кой и роботите от Криккит". Това е един киносценарий на Адамс, който разглежда очакването за едно взаимодействие между човек и робот.
Повече чуйте от преводачката Светлана Комогорова за книгата "Без паника" на Нийл Геймън.
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
На слушателите на "Нашият ден", които обичат смразяващи кръвта истории в горещите летни дни, Юлия Петкова предлага перфектното четиво. "Когато Давид получава имейл от непозната жена, която твърди, че има информация, свързана с детството му, той не знае как да реагира. Давид няма никакви спомени от първите 12 години от живота си. А..
От днес културното пространство NEXUS ще бъде домакин на серия семинари, посветени на симбиозата между модата и архитектурата. Първото от поредицата събития започва 17 юли от 19:30 ч. и е посветено на корените и предисторията на архитектурната мода, границите на това понятие и стила space age, повлиян силно от футуризма. Другите две лекции..
Днес (17 юли) в Дома на киното ще се състои прожекция на култовия филм "Калигула" по повод 80-годишнината на актрисата Хелън Мирън. "Калигула" е пищна историческа епопея, заснета под режисьурата на Тинто Брас с участието на Малкълм Макдауъл, Хелън Мирън, Питър О'Тул. Филмът проследява възхода на тиранина, поел с кървава ръка контрола над..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg