Трима от всеки четирима българи смятат, че не е морално да се отглеждат кокошки в клетки.
Акцията в неделя е част от кампанията "Разперени криле" на Сдружение КАЖИ – Кампании и активизъм за животните в индустрията
В градинката пред НДК на 24 април от 11 часа ще разберете какво означават кодовете 0, 1, 2 и 3 на яйцата, който купувате.
От 16 до 18 часа е предвидена дискусия с минувачите, а през целия ден ще има природосъобразни забавления за децата и възможности за рисуване.
Клетъчно отглежданите кокошки прекарват целия си живот в малка клетка, където са натъпкани по около 20 птици. За една кокошка се полага място, по-малко от един лист А4 — тоест 0,06 кв. м.
Кокошките живеят в тясното пространство, оградено от телени решетки, тяло до тяло с всички останали птици и в абсолютна невъзможност да изразяват присъщото си естествено поведение – те не само че не могат да се движат, но дори не могат да разперят криле, нито да махат с тях или да хвъркат.
Кокошката в клетка няма почти никаква свобода да прави повечето от нещата, които са естествени за нея – да се протяга, да се върти, да тича, да се чисти с пясък, да рови и да кълве в земята. Вместо това в клетките ежедневието на кокошките е изпълнено със страдание и стрес.
Клетъчното отглеждане е най-жестокото отглеждане и най-интензивната експлоатация на кокошките-носачки. Автоматизацията във фермите с цел голяма печалба игнорира благосъстоянията на животните и им причинява само стрес и страдания.
Кокошките са принудени по цял ден да стоят върху метална мрежа и възглавничките на краката им често се разраняват.
В природата кокошките прекарват повечето време в кълване и ровене в земята, както и в търсене на храна. Върху теления под на клетката е невъзможно да се рови и кълве. Заради това кокошките често се кълват една друга — понякога до смърт.
Затворени нагъсто в клетката, една кокошка лесно може да стане жертва на останалите. Те са заклещени заедно, стресирани и неспокойни, и никоя кокошка не може да се спаси, ако другите започнат да я кълват. Често се стига до канибализъм и до смърт.
Не е нужно да се поощрява подобно отглеждане на кокошки.
Вече близо 2 000 компании по цял свят се отказват от яйцата, произвеждани във ферми с клетки.
Всеки от нас може да допринесе за промяната. Kогато не купуваме яйца с код 3, отправяме ясно послание към търговците и производителите.
На сайта на кампанията "Разперени криле" можете да заявите отказа си от яйца с код 3 със следния текст:
"Вярвам, че никоя птица не заслужава да живее в клетка, без да може дори да разпери крилете си. Отказвам да подкрепям жестокото клетъчно отглеждане."
Можете да го направите тук.
За живота на кокошките в клетки и за акцията на 24 април говори Петя Алтимирска, председател на Сдружение КАЖИ.
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...
На Световния ден за предотвратяване на удавянията в рубриката "Темата на деня" ви срещаме с Васил Загорчев от Life Saving Bulgaria – специалист по водно спасяване и дългогодишен защитник на безопасността във водна среда. Поводът – открито обучение по водна безопасност, което ще се проведе днес от 10:30 ч. на Централния плаж в Бургас, при..
Днес започва второто издание на форума "Ела (си) в Благоевград", който ще се състои на 25, 26 и 27 юли. Събитието включва два сегмента: дискусионен панел и бизнес изложение. Целта на инициативата е да мотивира младите хора, които са родени или учили в града, да продължат развитието си в там, за да превърнат региона в място на активен живот и..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg