Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приносът на Дунавската цивилизация

Доц. д-р Роксандра Памукова-Майкълсън
Снимка: Ангелина Грозева

Трако - пеласгите (траките) създават на Балканите и в съседните ареали иновативна, високоразвита култура, известна като Дунавската цивилизация. Тя по настоящите данни е възникнала преди около 9 хиляди години – през 7 хил. пр.н.е. Епохата е определена от изследователите като "златните хилядолетия", през които са управлявали владетели, съчетали едновременно роли на медици, естествоизпитатели и жреци. Това разглежда доц. д-р Роксандра Памукова-Майкълсън в изданието си "Иновативен принос на дунавската цивилизация към европейската наука, медицина и обществено здраве":

"Моите проучвания на културата на траките започнаха през периода, в който живях във Великобритания – тогава научих повече факти за историята им. Имаше много интересни репортажи на BBC, че най-старият град в Европа се намира в България. Ходих в Британския музей и в Британската библиотека при проучванията си. Когато се прибрах в България намерих данни и открих, че  артефакти от най-древната медицина на съвременните хора в Европа, са на около 45 - 47 хиляди години и са на територията на нашата страна. Най-старата книга в света е с химни на Орфей, от чисто злато е, открита е при разкопки на водопровод близо до река Струма. В момента се намира в Националния исторически музей. Счита се, че на същата азбука са писали етруските, които са били тракийско племе, подгонено от елините, преселило се да живее в Италия, според редица антични автори. Докато най-старата книга е създадена през около 600 година преди новата ера, траките осъществяват първите си опити за азбука през около 5500 година преди новата ера. Тази най-древна азбука е съставена от близо 700 писмени знака и се изследва от Харолд Харман, немски професор лингвист. Също така от българския учен доц. Явор Шопов, който открива сходства с по-късните азбуки на Месопотамия и Египет."

В книгата се разглежда историята на най-старата книга в света, историята на Орфей, асоцииран с египетското божество Шет. Азбуката на дунавската цивилизация и първият календар също са показани и изследвани в изданието. Разглеждат се най-древните златни съкровища в света, както и най-древният, известен днес жрец – медик. Доц. Памукова проучва и историята на иновативните методи в медицината, които имат своите паралели днес.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Случаят Йов" на Рене Жирар

Рене Жирар (1923–2015) е френски мислител, роден в Авиньон в деня на Рождество Христово. През 1946 г. заминава за САЩ. Преподава френска литература в университетите в Индиана и "Джонс Хопкинс" в Балтимор, а след това и в Станфордския университет, където ръководи департамента по френски език, литература и цивилизация.  Автор е на книгите:..

публикувано на 24.02.25 в 16:05
Боряна Маноилова и Атанас Петков

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка с премиера на сцената на Yalta Art Room

"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room.  Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на независимата сцена. Сценичният вариант и режисурата са на младата и талантлива Патрисия Господинова, а публиката ще види актьорите Боряна Маноилова в ролята на Йерма, както и Ахмет Исмаил – като Хуан, и..

публикувано на 24.02.25 в 13:50

"Пеперуди на Еверест": Музикалното вдъхновение зад творческата трансформация на Рос Росин

Новият документален филм "Пеперуди на Еверест" на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча представя последното артистично пътешествие на международно признатия хиперреалистичен художник Рос Росин. Филмът е посветен на творческата еволюция на Рос през годините, а музикалният му съпровод носи личния почерк на българския артист Андрей Янев, който вече..

обновено на 24.02.25 в 13:26
Илия Бешков  „Бай Ганьо чете „Бай Ганьо“, 1947 г.

Бай Ганьо и Константин Иречек: Диалог от миналото

В рубриката "Архивите са живи" отправяме поглед към развитието на българския политически живот през вековете, представен чрез едно уникално свидетелство. През февруари 1899 г. чешкият историк и белеатрист – Константин Иречек – публикува статия, в която отразява особености на българската политическа сцена. Ето един цитат от нея: "Българин с българин..

обновено на 24.02.25 в 12:06
От спектакъла

Независимият театър с Василена Винченцо - Коломоец

Василена Винценцо - Коломоец не е обикновена актриса. Тя е млад и изключително талантлив човек с дълго портфолио, който се е заел и да бъде собственик на пространството за независим театър Yalta Art Room. Част от личностите, които имат принос към обществото чрез изкуство. Завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2012 г. в класа на проф...

публикувано на 24.02.25 в 12:00