Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приносът на Дунавската цивилизация

Доц. д-р Роксандра Памукова-Майкълсън
Снимка: Ангелина Грозева

Трако - пеласгите (траките) създават на Балканите и в съседните ареали иновативна, високоразвита култура, известна като Дунавската цивилизация. Тя по настоящите данни е възникнала преди около 9 хиляди години – през 7 хил. пр.н.е. Епохата е определена от изследователите като "златните хилядолетия", през които са управлявали владетели, съчетали едновременно роли на медици, естествоизпитатели и жреци. Това разглежда доц. д-р Роксандра Памукова-Майкълсън в изданието си "Иновативен принос на дунавската цивилизация към европейската наука, медицина и обществено здраве":

"Моите проучвания на културата на траките започнаха през периода, в който живях във Великобритания – тогава научих повече факти за историята им. Имаше много интересни репортажи на BBC, че най-старият град в Европа се намира в България. Ходих в Британския музей и в Британската библиотека при проучванията си. Когато се прибрах в България намерих данни и открих, че  артефакти от най-древната медицина на съвременните хора в Европа, са на около 45 - 47 хиляди години и са на територията на нашата страна. Най-старата книга в света е с химни на Орфей, от чисто злато е, открита е при разкопки на водопровод близо до река Струма. В момента се намира в Националния исторически музей. Счита се, че на същата азбука са писали етруските, които са били тракийско племе, подгонено от елините, преселило се да живее в Италия, според редица антични автори. Докато най-старата книга е създадена през около 600 година преди новата ера, траките осъществяват първите си опити за азбука през около 5500 година преди новата ера. Тази най-древна азбука е съставена от близо 700 писмени знака и се изследва от Харолд Харман, немски професор лингвист. Също така от българския учен доц. Явор Шопов, който открива сходства с по-късните азбуки на Месопотамия и Египет."

В книгата се разглежда историята на най-старата книга в света, историята на Орфей, асоцииран с египетското божество Шет. Азбуката на дунавската цивилизация и първият календар също са показани и изследвани в изданието. Разглеждат се най-древните златни съкровища в света, както и най-древният, известен днес жрец – медик. Доц. Памукова проучва и историята на иновативните методи в медицината, които имат своите паралели днес.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божидар Александров и Филип Буков

Филип Буков: Обществените личности трябва да служат на обществото

Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..

публикувано на 12.12.24 в 11:07
Божидар Александров, Владимир Богданов и Олег Степанов (от ляво надясно)

The Balkan Theatre Factory празнува една година със 100 билета от сърце

Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..

публикувано на 12.12.24 в 10:12
Гергина Дворецка

Лирични сезони с Гергина Дворецка

Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР.  Още през 1990..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10