В епизод 461 „Трамвай по желание“ представя на своята аудитория част втора от трилогия, посветена на 100-годишнината от рождението на знаменития писател, поет, сатирик, дисидент Радой Ралин.
„Радой Ралин – една красива грешка“ – това е спектакълът, с който Сатиричният театър прави своя поклон за юбилея на Радой Ралин. Как? Разказва директорът на театъра Калин Сърменов.
Всъщност първоначалният тласък за Стършеловите театрални спектакли идва в далечната 1951 г., при това в Чехословакия.
Ще научите как 12 футляра, съдържащи 12 еднакви грамофонни плочи с речи на Клемент Готвалд се прераждат в колекция от класика, джаз и вариете.
И още. Какви уроци дава неподражаемият Илия Бешков.
Как пародията за златната рибка се превръща през 1993 г. във „Властитутка“. Случаят „Импровизация“, Кантатата за кафето и Благоевградската камерна опера „ИГРА“. Или – шопи се забавляват със старинен испански театър.
Накъде ни насочват телефонните свидетелства на Ицко Финци. Композиторът Димитър Христов и солидарността на интелектуалците.
И най-сетне – страховитият въпрос: „Докога над страната ни бащина ще вилней тази страшна простащина“.
В епизод 461 участие взимат Калин Сърменов, Пламен Карталов, Кин Стоянов и Ицко Финци.
На имения си ден – празник на Св. Екатерина, Катя Гецова представи в столичната галерия "Аросита" юбилейната си изложба. С нея тя отбеляза своите 80 години и 35 години от откриването на две станции на метрото в гр. Нагоя, Япония. Експозицията предлага фотографии от общ план и детайли. Катерина Димитрова (внучката на Катя Гецова) специално за..
Обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация, двама широко известни художници отправят сериозни провокации срещу общественото и политическо статукво днес чрез творби, понякога носещи рискове за самите автори. Изложбата "Изток/Запад" се открива на 26 ноември в Националната галерия "Квадрат..
Рубриката "Епизоди от живота" запознава слушателите на "Нашият ден" с тригодишна програма DreamUp на фондация BCouse. Програмата подкрепя организации, предоставящи социални услуги за уязвими деца и младежи. Целта е да подпомогне развитието, потенциала и социализацията на деца и младежи без родителски грижи, деца, жертви на насилие, или..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg